Konut ve yakın çevresinde kalite kavramının deprem sonrası kalıcı konutlarında değerlendirilmesi: Yalova Subaşı kalıcı deprem konutları
Evaluating the consept of quality and variables of the domicile and its near environments : Yalaova Subaşı permanent earth quake housing example
- Tez No: 142708
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE İNCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET KONUT VE YAKIN ÇEVRESİNDE KALİTE KAVRAMININ DEPREM SONRASI KALICI KONUTLARINDA DEĞERLENDİRİLMESİ: YALOVA SUBAŞI KALICI DEPREM KONUTLARI ÖRNEĞİ Yaşam kalitesinin belirleyici faktörü olan konut, çevresinin; niteliği ve düzeyi insani ilişkiler ağını ve kentlerin gelişimini oluşturduğundan büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, konut ve yakın çevresinde kaliteyi oluşturan parametrelerin geniş kapsamda ele alınması, parametreler yardımıyla her türlü konut örneğinin analiz edilerek, analiz sonucu olarak değerlendirilen toplumsal isteklerin göz önünde tutulması büyük önem kazanmaktadır. Konut ve çevresini oluşturan bileşenlerin, kullanıcıların gereksinim ve beklentilerini karşılayabilmesi için kalitelerin arttırılması gerekmektedir. Bu bağlamda bu tezde ortaya konan ana amaçlar, ? Konut yakın çevresi ile ilgili kalite parametrelerini irdelemek, ? Konut ve yakın çevresi kalite parametrelerini elde etmek amacıyla örnek alınan çerçeve modeli geliştirmek, ? Ortaya konan yöntem, teknik ve modelleri kullanıcı değerlendirmeleri yoluyla kalıcı deprem konutları bölgesinde deneyerek, analitik bir çalışma yapmak, ? Geliştirilen model aracılığıyla incelenen kalite parametrelerin, konut ve afet konutları tasarım ve çalışmalarma ışık tutması için organize veri birikimini sağlamaktadır. Beş bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde genel olarak kalite ve nitelik, kavramına değinilerek; mimaride özellikle de konutta kalite eksiklerinin ortaya çıkardığı sorunlar saptanmıştır. Çözüme yönelik kuramsal çerçeve ve modellerin deprem konutları gibi farklı statüdeki konutların da örnek alınarak değerlendirilmesi sonrasında tasarıma yansıtılması gerekliliği konuya giriş ve ön bilgiler halinde sunulmaktadır. Problemin tanımı, tezin amacı, kapsamı, yöntemi açıklanarak tezin kurgusu yapılmıştır. İkinci bölümde, konut ve yakın çevresindeki kalite kavramı ve parametreleri açıklanarak parametrelerin ilişkileri, irdelenmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölümde, geliştirilen modele dayalı olarak kullanım sonrası değerlendirmeler ile, anket çalışmasında kullanılacak değişkenler saptanmaktadır. Bu değişkenlere bağlı olarak kullanıcıların kalite anlayışını deprem sonrasında da araştırabilmek için, Yalova - Subaşı Kalıcı Deprem konutları ve çevresindeki niteliksel sorunları saptamaya yönelik bir alan çalışmasının verilerini elde etmek amacıyla bir anket formu hazırlanmıştır. Elde edilen veriler ise sözel ve sayısal olarak ele alınarak, değerlendirilmektedir. Sonuç bölümünü oluşturan beşinci bölümde ise çalışmanın genel değerlendirmesi yapılmaktadır. vıu
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATING THE CONCEPT OF QUALITY AND VARIABLES OF THE DOMICILE AND ITS NEAR ENVIRONMENTS :YALOVA SUBAŞI PERMANENT EARTH QUAKE HOUSING EXAMPLE As a determinitive factor of living quality, domiciles and its near environments are important for creation the human network and the development of the cities. For this reason, quality variablesof the domicile and its near environment must be in handled full respect. By the help of the quality variables..different kinds of housing examples can be analyzed and resulting of those analysis, as they are human needs. In order to satify the expectations and the satisfaction of the habitants ;the variables of the domicile and the near environments quality must be decreased In this study purposed main aims are : To analize the quality variables of the domicile and thr near environments, To improve the model that was taken as an example for using as a criterion in the quality of domicile and the near environments, Trying the method,tecnique and the plans in the envisagement of the permanent earth-quake housing area and making an analitic research The data obtained from the research which carried out for quality on envisagement will be expected to meet demands in production and access progreses of domiciles and disaster housing This study, in general consists of five main sections; In the first section the quality and qualifications are explained in terms and deficiency of quality in architecture, accured problems and the effects of this problems were explained. Quality problem affects on the habitants was determined, and the identification of these problems, the theoretical and model solutions for problems and the necessarity of this reflections of the solutions, to the envisagements, are presented as a preface In the second section, firstly the theoritical base of this study is built and some approaches, models are summerized to solve the problems which existed in the first part of this section. In the third, and fourth section, the variables, which will be used,in the poll and the after used interpretations are determined accordindg to the improved plan. In order to determine the changes in the quality concept and its variables; and also to find out the advanced qualified problems in Yalova-Subaşı Permanent Earthquake Housing Area, a new public survey form is prepared for making a case study. The obtained data will be both alfha and numerically determined. In the last section of this study a general interpretation is done. ix