Deprem etkisi altında betonarme yapıların hasar indislerinin doğrusal olmaya çözümleme ile karşılaştırmalı incelenmesi
Comparative study of damage indices of R-C structures of the nonlinear dynamical analysis results
  1. Tez No: 142714
  2. Yazar: CEYDA NUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HASGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu çalışmada, güçlendirme öncesi ve sonrasında betonarme perdeli-çerçeveli yapıların farklı dayanım ve rijitlik özelliklerini doğrusal olmayan davranışla inceleyen ve yıkıcı depremler etkisinde oluşabilecek hasarın mertebesini tanımlayan bir hasar parametresini verecek bir model tammlanmıştır. Ayrıca 17 Ağustos 1999 Kocaeli depremi sonrasında Yalova bölgesinde güçlendirilmiş 1 1 adet betonarme perde-çerçeveli taşıyıcı sistemden oluşan bina güçlendirme öncesi ve sonrası gerek ampirik esaslı depreme dayanıklılık indeksleri (Sbg), gerekse dinamik analiz sonuçlarına dayalı indisler bakımından incelenmiştir. Örnek olarak, güçlendirme öncesi ve sonrası özellikleri tanımlanmış. 6 katlı betonarme bir bina detaylı olarak incelenmiş, bu indislerin doğrusal olmayan dinamik analiz sonuçlarıyla da tutarlı olduğu görülmüştür. xıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 11 R-C building structures which were damaged during August 17, 1999 Kocaeli Earthquake and strengthened afterwards are investigated by the empirical Sbg index developed by AIJ. Considering the variation of concrete quality and thus redefining the coefficients, a variation from 0.07 to 0.22 is determined for the Sbg index before strengthening and 0.56~2.18 after strengthening. From the ensemble two buildings are selected for non-linear dynamic analysis. Ductility demands, variation of base shear versus top storey displacement and formation of plastic hinges are investigated under different acceleration-time histories recorded during the Kocaeli Earthquake. xm