Simulation of radiant heating system using CFD (fluent)
Radyant ısıtma sisteminin CFD kullanılarak simülasyonu
  1. Tez No: 142715
  2. Yazar: OĞUZ KURTİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Günümüzde zamanla yarışmanın ve ekonominin önemi geçmişe göre artmıştır. Bu çalışma, mühendislik çalışmalarında yığınla deney yapmanın ve bu deneylerin yol açtığı mali külfetlerin bir nebze önüne geçen simulasyon çalışmalarına bir örnektir. Bu çalışmada simülasyonu yapılmak üzere, günümüzde de oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan radyant ısıtma sistemi tercih edilmiştir. Bu sebeple, çalışmanın birinci bölümünde radyant ısıtma sistemleri tanıtılmıştır. Bu amaçla; sistemlerin çalışma prensiplerinden, avantajlarindan, dezavantajlarından, diğer sistemlere göre daha fazla seçilme nedenlerinden kısaca bahsedilmiştir. İkinci bölümde gaz yakıtlar hakkında genel bilgiler verilmiş, sıvı ve gaz yakıtla çalışan ısıtma sistemlere yer verilmiş ve radyant ısıtma sistemlerinin başlıca yakıtı olan doğal gaz ve onun en önemli bilşeni metan gazının özelliklerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde hidrokarbonların yanma mekanizmlan ele alınmış, özellikle çalışmanın yapıldığı metan gazı üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde ise simulasyon yapmak için kullanılan CFD (Computational Fluid Dynamics) anlatılmış, programın kullandığı korunum denklemlerinden ayrıntıyla bahsedilmiş; simulasyonun getirdiği avantajlar sıralanmıştır. Sonrasında simülasyonu yapılacak deney tesisatı tanıtılmış, simulasyon yaparken izlenmesi gereken adımlar anlatılmıştır. Dördüncü bölümün sonunda ise sonuçlar değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme için, bu deney tesisatı ile daha önce yapılmış bir çalışmanın sonuçlarından faydalanılmıştır. Simulasyon hakkındaki genel görüşlere de bu bölümde yer verilmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study radiant heating system was simulated by using CFD. Firstly, radiant heating systems that are very common in use nowadays introduced briefly and working principles were dictated. It was mentioned about the combustion mechanism of methane, which is the main component of these systems fuels, while working principles were dictated. Than, CFD was introduced and its advantages were mentioned. The combustion mechanisms used by this software were investigated. Finally, a simulation of a radiant system - this system had been investigated as a license study before - was done by using Fluent 6.0 and the results were compared. Generally speaking, simulation is used almost in all engineering applications because of its properties such as usefulness, easiness, cheapness and quickness. But its reliability is disputable. To prove the reliability of the simulation many experiments are needed. This study is one of them. Radiant heating system is referred in order to make simulation in this study, because it is very common in use in heating application both homes and factories. Radiant heating is comfortable, clean and healthful, unobtrusive, energy-efficient, less costly to purchase that are why radiant heating is preferred. First part of the study relates to this. General knowledge's about gaseous fuels were given in the second part of this study. The properties of the natural gas were mentioned, because natural gas is most common fuel in radiant heating. Liquid and gaseous burners were told briefly as last topic of this section. Chapter three touches on the combustion mechanism of hydrocarbons. Because of methane is also the main component of natural gas, so its combustion mechanism was investigated in this section. In order to simulate radiant heating system in this study, CFD was used. CFD' s advantages and applications were mentioned in the fourth section of the study. Then, the equations such as mass, momentum, energy conservation those fluent uses were also introduced. The radiant heating test installation was also introduced in this part. IXTechnical properties of the components were given. Simulation was also done in this section. Some steps that have to be taken to make simulation were defined. At the last section of chapter four, results of the simulation were compared to results of the tests that had already done before with the same system, and some suggestions were given.