Monitoring meteorological drought in Jordan
Ürdünde'ki meteorolojik kuraklığın izlenmesi
  1. Tez No: 142719
  2. Yazar: AHMAD DAHAMSHEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİKDAT KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Meteoroloji, Meteorology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Meteoroloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÜRDÜN'DEKİ METEOROLOJDK KURAKLIĞIN İZLENMESİ ÖZET Kuraklık olumsuz sonuçlan nedeniyle çok önemli bir affet olarak literatürde yer almaktadır. Ürdün'deki tek ve en önemli su kaynağı olan yağışın azalmasına bağlı olarak kuraklık meydana gelmektedir. İnsanları, hayvanları ve bitkileri etkileyen kuraklığın engellenmesi mümkün olmamakla birlikte, sonuçları gözönüne alınarak etkisinin azaltılması söz konusu olmaktadır. Bu çalışmada Ürdün için kuraklığın tespiti hedeflenmiştir. Bu amaçla bir çok kuraklık indisleri üzerinde çalışılmış ve Standart Yağış İndisinin çalışma bölgesi olan Ürdün için en uygun indis olduğu bulunmuştur. Elde edilen indis sonuçları 3, 6, 12 ve 24 aylık zaman aralığı için Mann-Kendall trend analizine tabi tutularak, Ürdün'de gözlenen yağışın azalması ve artması incelenmiştir Mann-Kendall trend analizi sonuçlarına bağlı olarak Queen Alia Havaalanı ve Shoubak istasyonları dışındaki istasyonlarda dikkate alınan zaman aralığında belirli bir trende rastlanmamıştır. Ürdün'deki kuraklığın daha iyi anlaşılabilmesi için yeni bir yaklaşım olan Yağış-Ay metodu kullanılmıştır. Bu metoda bağlı olarak 3, 6, 12 ve 24 aylık zaman aralığı için Standart Yağış İndislerinin kesme seviyeleri ele alınmıştır. Bu metot kuraklık analizinde yeni bir yaklaşımdır. Sonuçları da kuraklığı daha iyi temsil eder, bunun sebebi dikkate alman kesme seviyeleri kuraklığın daha dataylı olarak göstermektedir ve her bir kesme seviyesi için 3, 6, 12 ve 24 aylık zaman aralığında yağışın artması ve azalması incelenmektedir. Sonuç olarak, Ürdünde verileri incelenen bazı meteoroloji istasyonlarda yağış miktarında artış gözlenirken, bazı istasyonlarda ise azalma olduğu görülmüştür. X
Özet (Çeviri)
MONITORING METEOROLOGICAL DROUGHT IN JORDAN SUMMARY Drought is the biggest disaster because of its results, the main source of water in Jordan is only precipitation, so drought events will be began by decreasing in the precipitation with time scale. Drought is based on water deficiencies. However, it is more difficult to prevent drought, but it is possible to be decreased its results by determining droughts. The people, vegetations and animals will be effected by droughts depending on size and period. In this study, drought monitoring in Jordan is studied by several drought indices, the Standardized Precipitation Index is consistent a good index for Jordan, and the results is used in Mann-Kendall trend analysis for 3, 6, 12 and 24 month time scale to find the trend in wet and dry (increasing or decreasing in precipitation) conditions in Jordan. The results of Mann-Kendall Trend Analysis are found no significant trend in 3, 6, 12 and 24 month time scale except in two stations (Queen Alia Airport and Shoubak stations) for 12 and 24 month time scale. In order to have better understanding of drought situation in Jordan, a new approach is used Precipitation-Month method for Standardized Precipitation Index series for 3, 6, 12 and 24 month time scale and for several truncation levels. This is considered a new approach in drought analysis and its results are given in detail for several truncation levels. The wetness and dryness (increasing or decreasing in precipitation amount) conditions of each truncation level are determined for 3, 6, 12 and 24 month time scale. Finally the results indicate that some stations have increasing in precipitation and some stations have decreasing in precipitation. K