Siberuzay dokusu hipermetin mekan için etkileşimli bir ortam modeli
Cyberspace textuality and an interactive 3D space model for hypertextual medium
- Tez No: 142720
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
SİBERUZAY DOKUSU ve HİPERMETİN MEKAN İÇİN ETKİLEŞİMLİ BİR ORTAM MODELİ ÖZET Bilginin dijital veriye dönüşmesi ve iletimi ile başlayan süreç içerisinde mekan kavramı oldukça önemli değişiklikler geçirmiş, bilgisayar ekranları zamanla paralel bir evrene açılan kapılar konumuna gelmiştir. Bilgi Teknolojilerinin getirdiği son derece kayganlaşmış kavramlar içerisinde mekan ve zaman yeni varlıkları ile gündeme gelmektedirler. Her türlü fiziksel gerçeğin dışındaki bu yeni paralel evren kendine özgü yapısı ve yapay sonsuzluğu ile bir çok gerçeği dönüşüme uğratmıştır. Mimarlık ve tasarım ise bu evreni pratik etkinlik ortamı olarak ele almakta ve sınırlan olmayan bir söylem içerisinde ürünler vermektedir.Her türlü fiziksel bağlantısallığın uzağında yeni bir mimari yaklaşım ortaya çıkmakta, farklı disiplinlerin bir kesişim noktası olan siberuzay belirli bir çerçevesi olan ancak sondrece bulanık karakterde bir mekan ve tasarım problemini tasarımcıların önüne getirmektedir Bu çalışma siber uzay ve sanal mekanı, mimari pratik alanı olarak incelemekte, siberkültür, teknoloji ve insan kesişiminde bu olguyu irdelemektedir, ele alınan bir deneysel çalışma ile durumu deneyimleme amacını taşımaktadır. vıu
Özet (Çeviri)
CYBERSPACE TEXTUALITY and AN INTRACTIVE 3D SPACE MODEL FOR HYPERTEXTUAL MEDIUM SUMMARY With the tranformation of information to digital data, space phonmenea computer screens became virtual gates that opens to a paralel universe. With the extermely fluid context of Information technology, space and time emerge as new entities bound to a nonreal and artificial being. Architects and designers approach to cyberspace is an unlimited practical environment with ant relations with physical space and its rules. A new discourse has emerged and thus, morphed architecture and design theory in which the limits of every kind of physical reality can be easily exceeded and all components from medium to material can exist in a parallel code. Cyberspace as a spatial design environment faces architects with a fuzzy and multi dimensioned design problem. The purpose of study to define cyberspace and virtual medium at the intersection of cyberculture,technology and human being, as well as experiencing the virtual medium as an architectural design environment with an experimental design project IX