Kredi kartları müşteri risk takip uzman sistemi
Credir card collection expert system
- Tez No: 142724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
KREDİ KARTLARI MÜŞTERİ RİSK TAKIP UZMAN SİSTEMİ ÖZET Uzman sistemlerle ilgili çalışmalar 1950'li yıllarda başlamış ve 1980'Ii yıllardan itibaren sadece akademik ve bilimsel alanlarda kalmayıp, ticaret hayatına da girmiştir. Uzman sistemler daha doğru kararlar verilmesini sağlarlar. Çalışan sistemin kalitesini yükseltirler. Uzman sistem kullanılan işletmelerde, herhangi bir problemle ilgili karar alma ya da işlem süresi kısaldığından ve de insan gücünden tasarruf edildiğinden uzun vadede maliyetlerin düştüğü gözlenmektedir. Uzman sistemlerin ilk geliştirilme amacı yeterince uzman bulunmayan çeşitli problem alanlarında ya da çalışma ortamı bir insan için uygun olmayan durumlarda, insan uzmanın görevini gerçekleştirebilmek olmuştur. Günümüzde ise uzmanlık derecesine göre geliştirilen sistem, bazen uzmana destek olan eleman olarak bazen de uzman olarak kullanılabilmektedir. Uzman sistemler bir uzmana göre daha tutarlı ve süreklidirler. Ucuza çoğaltılabileceği gibi kolaylıkla da geliştirilebilirler. Günümüzde hemen hemen her sektörde iş kalitesini arttırma, hata ve eksikleri en aza indirebilme çalışmaları oldukça önem kazanmıştır. Bu yüzden uzman sistemlerin ticari olarak kullanımı da gün geçtikçe artmaktadır. Kredi Kartları Müşteri Risk Takip Uzman Sistemi, gerçek hayatta bireysel bankacılık sektöründe kullanılabilecek bir uzman sistemdir. Oluşturulan sistem kredi kartları müşterilerinin risklerinin takip edilmesini sağlar. Bankanın risk takibi yapan ve müşterilere ilişkin bazı kararları vermekle yükümlü olan çalışanlarına da uzmanlık desteği verir. Burada geliştirilen sistem daha çok bir uzman sistem kabuğu olarak adlandırılabilir. Bilgi tabanı çok büyük olmamakla birlikte, sisteme bilgi girilmesini sağlayan araçlar da geliştirilmiştir. Programın içerdiği uzman sistem, kural tabanlı bir uzman sistemdir. Kurallar IF-THEN yapılarının yanında daha karmaşık formüllerle de ifade edilebilmektedirler. Programın kullanıcı arayüzü kısmına önem verilmiş, kullanıcının programı kolay kullanımı sağlayacak ek yapılar geliştirilmiştir. Kullanıcılar, müşterileri, verilen birtakım kriterlere göre akıllı bir şekilde oluşturulan kuyruklar üzerinden, yetkileri doğrultusunca incelerler. Kuyruk tanımlarını oluşturan kriterler parametriktir ve kuyruklar dinamik bir şekilde oluşturulurlar. Programın kullanıcı arayüzü geliştirilirken Visual Basic, çıkarım mekanizmasında ise performansın iyi olması amacıyla Microsoft Visual C++ kullanılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
CREDIT CARD COLLECTION EXPERT SYSTEM SUMMARY Studies about expert systems have been started at 1950's on academic and scientific area. After 1 980's it has been started to take place in commerce systems. Expert systems supplies to increase the working systems quality by giving true answers. On the companies which use expert systems, solution time a of a problem is decreased and human resource is used more productive. So. for future terms, decreasing of the costs is established. The aim of developing expert systems is to realize the function of human expert on the environment where there is no enough resource for both human expert and working area. Today, the systems, which are developed according to expert degree are using as a helper of a expert or as a expert. These systems are more consistent and continual than an expert. They can be multiplied inexpensive and be developed easily. Today, nearly in all sectors, working for increasing job quality, decreasing errors and missing is get importance. Because of this case, commercial using of expert systems is increasing day by day. Credit Card Collection Expert System is an expert system, which can be used on a real Retail Banking sector. System is supplies to following the risks of credit card customers and supports the bank's authorized persons who are responsible to following the risks and giving decisions in same cases about customers. The system, which is determined in this project is mostly called as an expert system cover. Although the database of system is not very big, there are tools, which are supply to data edit to the system. The expert system, which takes part in this project is a rule base system. These rules can be explained by IF-THEN structures and more mixed formulas. There are user friendly tools and added structures for end users. End users investigate merchants by a parametric structure, which forms follower definitions, in the limit of their authorities. These follower definitions have parametric and dynamic structures. User interface tools are developed by Microsoft Visual Basic, main program is developed by Microsoft Visual C++ to increase the performans.