Credit cardholders churn analysis using data mining methods
Veri madenciliği methodları ile kredi kartı müşterilerinde sadık müşteri analizi
  1. Tez No: 472059
  2. Yazar: FATMA ÖZGE ERSÖYLEYEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK SAĞLIK ÖZÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, kredi kartlarını kullanmayı bırakan müşteriler incelenmektedir. Kredi kartını kullanmayı bırakan müşteriler veri madenciliği algoritmaları ile incelenmiştir. Böylece, ileri ki dönemlerde kredi kartlarını kullanmayı bırakabilecek veya kredi kartlarını kullanmaya devam edecek olan müşteriler açıkça ön görülebilmektedir. Kredi kartı sahiplerinin veri nitelikleri özel bir bankadan elde edilmektedir. Kullanılan tüm bu veri nitelikleri, müşteri veri güvenliği ve veri gizliliği sağlamak için maskelenmiştir. Kredi kartı sahiplerine yönelik sadık müşteri analizi ve tahminleri, özel bir bankanın pazarlama sürecini desteklemek üzere yapılmıştır. Çalışmada; müşterilerin demografik bilgileri,kredi kartı bilgileri, kredi kartı harcamaları, müşteri risk bilgisi, müşteri mevduat verileri, müşteri ürün bilgileri, müşteri şikayet verileri,müşteri sosyal medya verileri kullanılmıştır. Sosyal medya ve müşteri şikayet verilerinin kredi kartı müşterileri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Model sonucu sayesinde, organizasyonlar var olan pazarlama stratejilerini geliştirebilir ya da elde edilen yorumlar ile yeni pazarlama stratejileri oluşturabilirler.
Özet (Çeviri)
In this study, credit cardholders who are churners are reviewed. The profile of the churner is stated by using data mining algorithms. Therefore, the credit cardholders who are churners or non-churners are predicted clearly in the next period. The data attributes of credit cardholders are obtained from an anonym private bank. All of these data attributes are masked or transformed to supply data security and data privacy. This churn analysis and forecasts for credit cardholders is made in order to support the marketing process of the anonym private bank. The related data which are mainly included customer's demographic information, credit card information, credit card transactions, credit risk information of credit cardholders, deposit accounts of credit cardholders, product activity of credit cardholders, complaints data are collected from an anonymous private bank for the descriptive credit card churn and predicting credit card churn in this study. In this work, it is hypothesized that credit card churns would be detected by machine learning approaches. By the way, the churn analysis and churn prediction improvement by well-known algorithm. It is also hypothesized that how social media information is able to influence the credit cardholder churn and how compliance of customers is able to influence the credit cardholder churn. Then, to develop new marketing strategies from the model which has more accuracy and the best result for making interpretation.