Avrupa Birliği ve Türkiye'de kıyı alanları yönetim stratejilerinin karşılaştırılması
Comparision between coastal zone management strategies in Europian Union and in Turkey
- Tez No: 142726
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT KABDAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Konusu kıyı alanları konusunda Avrupa Birliği ve Türkiye'de kıyı alanları yönetim stratejilerinin karşılaştırılması olan bu tezin giriş bölümünde kıyı alanlarının ve yönetiminin önemine değinilmiştir. Kıyı alanlarının yönetimi başlıklı ikinci bölümde kıyı alanları tanımlanmış, kıyının hangi amaçlarla kullanıldığı anlatılmış, bunların arasındaki çelişkilerden bahsedilmiş, bütünsel bir kıyı alanı yönetimi için gerekli koşullar açıklanmış ve kıyı alam yönetiminin prensipleri anlatılmıştır. Üçüncü Bölüm'de Avrupa Birliği'nde kıyı alanları yönetimi ile ilgili yapılan çalışmalar ve bunların sonuçlan anlatılmış, Avrupa Birliği'ne üye olan ülkelerdeki kıyı bölgesi ile ilgili yasalar ve bunları yürüten kurumlardan bahsedilmiştir. Bunun ardından bütünsel bir yaklaşım sağlanabilmesi için Avrupa Birliği'nin genel su politikası özetlenmiştir. Son olarak da kıyı politikasını yakından ilgilendiren yüzme suyu kalitesi direktifi ele alınmıştır. Tezin Dördüncü Bölümü'nde denize kıyısı olan bazı ülkeler ele alınmış ve bunların kıyı bölgeleri ile ilgili yasaları, bu yasaları uygulayan resmi merciler anlatılmıştır. Beşinci Bölüm Türkiye'de kıyı alanları yönetimi başlığım taşımaktadır. Bu bölümde ülkemizde kıyı alanlarını ilgilendiren mevcut yasalar incelenmiş, bunları yürüten kurumlar belirtilmiş ardından Türkiye'nin kıyı politikası, hükümet programlarında kıyı alanları yönetiminin ne şekilde ele alındığı incelenmiştir. Altıncı Bölüm'de Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Türkiye'nin yaptıkları, yapmayı planladıkları ele alınmıştır. Burada Sekizinci 5 yıllık kalkınma planı ve Türk mevzuatının Avrupa Birliği muktesebatına uyumunun sağlanması için hazırlanan Ulusal Program ele alınmıştır. Bunların ardından Avrupa Birliği'ne girmeye hazırlanan diğer ülkelerin su plitikalan konusundaki durumları ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Son bölüm olan Sonuçlar ve Tartışma bölümünde Türkiye'nin kıyı alanları yönetimi konusundaki durumu, diğer ülkelerle karşılaştırılması, varılan sonuçlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF THE COASTAL ZONE MANAGEMENT STRATEGIES BETWEEN EUROPEAN UNION AND TURKEY SUMMARY It's shown that the importance of the coastal zones and their management at the introduction chapter of this thesis. In chapter two; coastal zone is defined and the usage aims of the coastals and conflicts between the usages are explained. Furthermore sufficient conditions of Integrated Coastal Zone Management and principels of coastal zone management are explained. The works of European Union about the ICZM and the results of these works are explained at the third chapter of thesis. The coastal zone laws and the associations are mentioned. Also It's summarized the water policies of the European Union to give an integrated approach of the subject. Finally the quality of the bathing water directive is taken on. At the fourth section; some other countries and their laws about the coastal zones and the official associations are taken on. The subject of the fifth section is coastal zone management in Turkey. In this section; Turkish legislation about the coastal zones, related official associations are taken on. Furthermore the coastal zone managemnet policy of Turkey and the related sections of the goverment programme are analyzed. During the adoptation process with Europian Union what Turkey have already done about coastal zone management which is taken on. 8. five years development plan and National Program which is prepared for the adaptation of the European Union examined. After this explanations, the situations at the other candidate countries to European Union are analyzed. In the last section coastal zone management of Turkey and comparasions between the Turkey policy and the other countries policy are analyzed and the findings are explained. XI