Teknik tekstiller
Technical textiles
- Tez No: 142728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVZA CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
TEKNİK TEKSTİLLER ÖZET Teknik kullanımlar tekstil endüstrisinin yeni bir koludur. Son yıllarda oldukça gelişen bu konuda ülkemizde çok fazla araştırma ve yatırım bulunmamaktadır. Konu genel olarak yüksek performanslı tekstil ürünleri ile ve tekstil sanayi dışında kullanılan tekstil ara mamul ve mamullerini kapsamaktadır. Konu hakkındaki genel açıklama ilk bölümde yapılmıştır. İkinci bölümde yüksek performanslı tekstil lifleri incelenmiştir. Teknik tekstiller de konvansiyonel liflerin de kullanımı yoğundur. Fakat konvansiyonel lifler hakkında çok fazla kaynak bulunmaktadır. Bu yüzden tez çalışmasında sadece yüksek performanslı liflere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde yine teknik tekstiller de çok kullanılan ve genelde tekstil mühendisliği müfredatlarında çok anlatılmayan dokusuz yüzey kumaş üretimi açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise teknik tekstillerin koruyucu elbiseler, otomotiv, filtrasyon, jeotekstiller, medikal tekstiller gibi çeşitli kullanımları detaylı şekilde açıklanmıştır. Burada daha önceki bölümlerde bahsedilen yüksek performans lifler ile dokusuz yüzeylerin son kullanım aşamaları özetlenmektedir. xıı
Özet (Çeviri)
TECHNICAL TEXTILES SUMMARY Technical end uses are the branches in the textile industry. There are not many researches and investments about this matter at the recent years at our country. This subject is generally composed of high performance textiles and industrial end- uses of conventional textiles in other industries. A general brief about the subject is given at the first chapter. Second chapter includes high performance textile fibers. Technical textiles composed of conventional textiles are also available but only the high performance ones described at this study due that there are too many sources about conventional textiles. Third chapter is about the production and performance of non woven fabrics that are commonly used in technical end uses and are not described well in textile engineering curriculum. End uses like protective clothing, automotive textiles, textiles for filtration geotextiles, medical textiles are mentioned at the fourth chapter. End uses of the materials that are described at the previous chapters are described at this chapter. Xlll