Başlangıcından 2. Dünya Savaşı'na sinema mimarlık ilişkisi
The relation between achitecture and film from the origin cinema up to the Second World War
- Tez No: 142734
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT YÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
BAŞLANGICINDAN 2. DÜNYA SAVAŞINA SİNEMA VE MİMARLIK İLİŞKİSİ ÖZET Hızla değişen bir dünyada yaşıyoruz. Hızla değişen ve etkileşen... Bütün insanlar, ülkeler, toplumlar, bireyler ve elbette sanatlar birbirleriyle alışveriş içindeler. Bugünün dünyasında, ancak bu şekilde birbirlerini tamamlayıp, etkinliklerine devam edebilirler. Bu tezin amacı biri geleneksel, biri çağdaş iki görsel sanatın, mimarlık ile sinemanın arasındaki benzer ve ayrık noktalan görmek, birlikte çalışmalarının sonuçlarını incelemek ve yorumlamak, mimarların sinemadan, sinemacıların mimariden yararlanma yollarını keşfetmektir. Bu ilişkiyi bir bağlama oturtmak için kronolojik bir sıra izlenmiş, birlikteliğin en önemli ürünleri olan filmler ayrı başlıklar altında İşlenmiştir. İncelenen dönemin sosyal ve ekonomik yapılarına değinilmeye özen gösterilmiş, sinema ve mimarinin gelişimleri, birbirleriyle bağlantılanarak açıklanmaya çalışılmıştır. 100 yılı biraz aşan kısa bir birliktelikleri olmasına rağmen çok geniş bir konu olan sinema ve mimarlık ilişkisini gereken özenle işleyebilmek için ancak bir bölümünü, sinemanın icadından 2. Dünya Savaşı 'na kadar olan dönemi, incelemeye karar verdik. Dünyada köklü değişimlere yol açan 2. Dünya Savaşı, hem sinema hem de mimarlık sanatında meydana getirdiği değişikliklerle sinema ve mimarlık ilişkisinin seyrini de değiştirmişti. Bu yüzden 2. Dünya Savaşı bu tezin kapsamını sınırlamak için en uygun tarih oldu. İncelemenin ilk bölümü sinema'nın doğuşuna ayrıldı. Bu bölümde tiyatro ve sinemada set tasarımının önemiyle benzer ve farklı yönlerine değinildi. Bu başlangıç bölümü, sinemanın bir halk eğlencesi olmaktan çıkmasının ve diğer Öncü sanatlarla etkileşiminin başlamasıyla sona erdi. İkinci bölüm dışavurumcu mimarinin sinemada kullanılmasıyla başladı. Her ne kadar, set tasarımlan İtalyan sinemasında ve D. W. Griffith filmlerinde yetkin bir biçimde kullanıldılarsa da, sinema ve mimarlık ortaklığı başyapıtlarını Weimar Cumhuriyeti'nin dışavurumcu UFA yapımlarıyla verdi. Bu dışavurumcu sinema örnekleri içerdikleri mimari temalarla izleyicilerde hayranlık uyandırdılar.“Das Cabinet des Dr. Caligari”bu dönemde klasikleşti. Tezin bir sonraki bölümüyse sinema ile modemizm ilişkisi üzerine yazıldı. Paris Fuan'nın tüm Avrupa'ya mimari modernizmi tanıştırmasından bir kaç sene sonra, Fritz Lang“Metropolis”adında bir başyapıta imza attı.“Modern Mimarlık: Uluslararası Sergi”ve "Nazi Almanyasf'ndan kaçan sanatçılar modernizmi Amerika Birleşik Devletleri'ne taşıdılar. Sinema ve mimarlık ilişkisinde üretim ağırlığı Amerika'ya geçerken, 2. Dünya Savaşı hem mimarlık hem de sinemada büyük bir durgunluğa yol açtı. Tez incelenen dönemin kısa Özeti ve genel bir değerlendirmesi İle bitirildi. vı
Özet (Çeviri)
THE RELATION BETWEEN ARCHITECTURE AND FILM FROM THE ORIGIN OF CINEMA UP TO THE SECOND WORLD WAR SUMMARY We live in a world of rapid change. All human activities, all countries, societies and individuals are in communication for they can complement one another and continue their activities only by doing so. The aim of this thesis is to observe the similar and contradictory aspects of two visual arts, namely architecture and cinema, study and interpret them, and comprehend how architects and moviemakers gain from the experiments of one and another. To grasp this relation better, a chronological order is followed and each film that is of most importance in terms of this relation is examined in the context of its specific historical period. In this thesis, the social and economic occurrences of the mentioned period is taken into account, and the relationship between architecture and cinema is explained by their common characteristics. We have decided to examine the aspect of the relationship between architecture and cinema in the period between the invention of moving pictures and the second World War. In our opinion, the beginning of the second World War which caused a lot of alteration in the world is a good date to set a limit to this thesis. The first stage of this thesis is the birth of the cinema. This stage begins with the importance of set design in cinema and theatre, and ends with avantgarde arts that got involved in movie making. Second part of this thesis consists of the relationship between expressionist architecture and cinema. The importance ofset design in movies came into consideration after the great success of the Italian movies and Griffith's films. However, cinema and architecture produced their masterpieces with UFA productions in the Weimar Republic. These expressionist movies are admired even today. Especially,“Das Cabinet des Dr. Caligari”has become a classic of this genre. The third part of this thesis is about modernist architecture in cinema. Paris Exhibition was opened in 1924 presenting modernist architecture to the public. After a few years, Fritz Lang created his modernist masterpiece:“Metropolis”.“Modern Architecture: International Exhibition”and the artists who escape from the war atmosphere in Europe brought modernist architecture to the United States of America. Film architecture brought about the most important instances in the USA. Unfortunately, the second World War was an unproductive period in cinema and architecture. This thesis ends with a short summary and general evaluation. vu