Climate variability Jordan
Ürdün'de iklim değişikliği
- Tez No: 142736
- Danışmanlar: PROF. DR. MİKDAT KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Meteoroloji, Meteorology
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Meteoroloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÜRDÜN'DE DXLIM DEĞİŞKENLİĞİ ÖZET Ürdün'de klimatolojik değişkenlerin istatistiksel momentlerinin incelenmesi ve iklim değişikliğinin araştırılması için farklı iklim bölgelerini temsil eden 16 meteorolojik istasyon seçilmiştir. Bu çalışmada öncelikle yağış, maksimum sıcaklık, minimum sıcaklık ve bağıl nem gibi klimatolojik değişkenlerin ortalama, standart sapma, değişkenlik katsayısı, çarpıklık (skewness) ve sivrilik-basıklık (kurtosis) gibi istatistiksel momentleri hesaplanmış, tartışılmış ve kontur haritaları Kriging metodu kullanılarak çizilmiştir. Klimatolojik değişkenlerin her birinin yıllık ve mevsimsel istatistiksel momentleri incelenmiştir. Ayrıca Ürdün her birinde yağışın istatistiksel momentlerinin sahip olduğu karakteristik özellikler hemen hemen aynı olan üç homojen yağış bölgesine ayrılmıştır. Klimatolojik değişkenlerin istatistiksel momentlerine ait özellikler şöyle tespit edilmiştir: Yağışla bağıl nemin değişkenlik katsayısının en küçük değerleri ülkenin kuzey batı kısmında olduğu görülmekle birlikte bu katsayının değerlerinin güneye ve doğuya doğru artmakta olduğu belirlenmiştir. Bu da“Ürdün'de kuraklık doğuya ve güneye doğru artmaktadır”şeklinde yorumlanmıştır. Buna benzer olarak yağışın çarpıklık ve sivrilik-basıklık katsayılarının güneye ve doğuya doğru arttığı görülmüştür. Bu katsayıların yüksek olduğu doğu ve güney bölgeleri aynı zamanda yağışta ekstrem değerlerin kaydedilme olasılığının da yüksek olduğu bölgelerdir. Ayrıca bu özellik kötü data dağılımının göstergesi olarak kullanılabilir. Öyle ki bu gibi bölgelerde ardışık birkaç yılda yağmur yağmayabilir, öte yandan yıllık ortalamadan daha fazla olan yağış birkaç saat içerisinde kaydedilebilir. Yukarıdakinin tersi olarak maksimum ve minimum sıcaklıklarının değişkenlik katsayılarının dağlık bölgelerde en büyük değerlere sahip oldukları ve güneye ve doğuya doğru azaldıkları tespit edilmiştir. Bu sonuç kurak bölgelerde sıcaklığın kararlılığını ve monotonluğunu yansıtmaktadır ve dağlık bölgelerde sıcaklığın değişkenliğini ve ekstrem değer kaydetme olasılığının yüksek olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada kullanılan verilerin homojenliğini incelemek amacıyla Runs (Swed- Eisenhart) homojenlik testi yağışm, maksimum sıcaklığın ve minimum sıcaklığın yıllık ve aylık zaman serilerine uygulanmıştır. Sonuç olarak yağışm yıllık ve aylık zaman serilerinin 95% güvenlik derecesiyle homojen olduğu bulunmuştur. Ayrıca maksimum ve minimum sıcaklıklanmn yıllık zaman serilerinin 90% güvenlik derecesiyle homojen olduğu ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte, sıcaklığın aylık verilerinde bazı aylarda (özellikle yaz mevsiminde) birkaç istasyonda heteroj enliğe rastlanmıştır. Homojenlik testini takiben zaman serilerindeki trendi tespit etmek amacıyla lineer trend ve Mann-Kendall rank testleri de klimatolojik zaman serilerine uygulanmıştır. Ayrıca Mann-Kendall rank testi, maksimum sıcaklık, minimum sıcaklık, günlük sıcaklık farkı ve yağışm kendi zaman serilerine ilaveten, mean, değişkenlik katsayısı, çarpıklık ve sivrilik-basıklık gibi istatistiksel momentlerinin zaman serilerine xıuygulanmıştır. İncelemelerin sonucunda istatistiksel anlamda önemli bazı trend ve iklim değişiMerinin ortaya çıktığı bulunmuştur. Bunların en önemlisi: Ürdün'de maksimum sıcaklıkta önemli olmayan küçük bir oranda ısınma trendi, fakat minimum sıcaklıkta 99% güven seviyesinde önemli ve daha büyük oranda ısınma trendi bulunmuştur. Buna bağlı olarak günlük gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkında çok belirgin bir azalma tespit edilmiştir. Yağışın zaman serilerinde genel olarak istatistiksel anlamda önem taşımayan azalma trendleri görülmekte, ancak ilkbahardaki yağışm zaman serilerinde bazı istasyonlarda önemli artma trendlerine rastlanmıştır. Standart sapma ve değişkenlik katsayısı, maksimum ve minimum sıcaklıklarda belirgin bir artma, günlük sıcaklık farkında belirgin bir azalma, yağıştaysa önemli olmayan genel bir azalma göstermişlerdir. Klimatolojik değişkenlerin hiç birinin çarpıklık ve sivrilik-basıklık katsayılarına ait zaman serilerinde istatistiksel önemli bir trende rastlanmamıştır. İklim değişikliği bakımından zaman serilerinin iki önemli ısınma periyodu belirlenmiştir. Birinci periyot 1970'li yılların başında başlayan ısınma periyodu ki bu periyotta maksimum sıcaklığın küçük oranla ve minimum sıcaklığın büyük bir oranla arttığı ve sıcaklık farkının da azaldığı acık bir şekilde görülmektedir. İkinci ısınma periyodu ise 1992 den sonra başlayan maksimumla minimum sıcaklıkların artması ve sıcaklık farkının azalmasıyla birlikte yağışm azaldığı da ortaya çıkmıştır. Bu gibi değişiklikler kısmen de olsa şehirleşme ve ısı adası etkisi, aerosol ve sera gazlan etkisi ve çölleşmeyle açıklanabilir. Ancak doğal iklim değişikliğindeki salınmalar, gözlenen değişiklik kadar büyük olabilir. Bu çalışmada kullandığımız Ürdün klimatolojik zaman serileri bunun gerçek ve uzun zamanlı bir iklim değişikliği olduğunu belirlemek için kısa olabilir. Ancak serilerin davranışını ve son zamandaki iklim değişikh'ğinin belirtisini tayin etmek için yeterli olabilir. Bu çalışmanın sonuçları, trend ve iklim değişikliği, su kaynaklan ve su yönetimi, tanmsal ve endüstriyel planlama, inşaat ve şehir planlama projeleri ve klimatolojik ve meteorolojik çalışmalar için faydalı bir kaynak ve yol gösterici olabilir. xıı
Özet (Çeviri)
CLIMATE VARIABILITY IN JORDAN SUMMARY Sixteen representative meteorological stations are chosen for the study of statistical moments and climate change investigations in Jordan. In this thesis statistical moments such as mean, standard deviation, coefficient of variation, skewness and kurtosis of precipitation, relative humidity, maximum temperature and minimum temperature have been calculated, discussed and illustrated in maps using Kriging method. The yearly and seasonal spatial and temporal variation of each statistical moment of the climatological variables are discussed and consequently the country has been divided into three homogeneous precipitation regions, where the statistical moments of precipitation have the same characteristic properties. Coefficient of variation of precipitation and relative humidity increases toward east and south. This is tantamount saying the aridity in Jordan increases from west to east and from north to south. Skewness and kurtosis coefficients of precipitation and relative humidity are also increasing eastward and southward where extreme record probability is greater and the bad distribution of the data is evidence. The coefficient of variation of maximum and minimum temperatures is maximum in the northern heights and decreasing to the south and to the east. This reflects the persistence in temperatures in the desert area and Jordan Valley, and the great variability in the mountainous area because of its proximity to the cyclone systems tracks. In this study, Runs (Swed-Eisenhart) homogeneity test is applied to precipitation, maximum temperature and minimum temperature yearly and monthly time series of the 16 stations. The result is rather satisfactory, the yearly and monthly precipitation data are considered homogeneous at 95% confidence level. While the yearly maximum and minimum temperature time series are considered homogeneous at 90% confidence level with some heterogeneity in individual months in few stations especially in summer months. Consequent to the homogeneity testing the linear trend test and the sequential version of the Mann-Kendall rank trend test have been applied to the data in order to detect any trend or climate change in the country. And as a new approach the sequential version of the Mann-Kendall rank trend test has been applied to the inter-annual mean, coefficient of variation, skewness and kurtosis of maximum temperature, minimum temperature, diurnal temperature range and precipitation time series. The results are given in the following sequence: With 99% confidence we can say that maximum temperature is warming in a small rate but minimum temperature is significantly warming in a higher rate and the daily temperature range reveals an obvious decreasing trend. A general decreasing trend in yearly and seasonal precipitation has been detected, but it is insignificant. An exceptional significant increasing trend has been detected in spring season. XlllTwo spells have been recognized in the time series: the first spell have started in the early 1970' s with a warming trend in maximum temperature and farther warming in minimum temperature resulting in a decreasing trend in the diurnal temperature range. The second spell is the last decade of the 20th century beyond the year 1992. In this spell maximum and niinimum temperatures are warming and diurnal temperature range is decreasing associated with a slight decrease in precipitation. The coefficient of variation of maximum and niinimum temperatures reveals obvious increasing trends in the majority of the stations while they exhibit an apparent decreasing trend in diurnal temperature range and a general but not significant decreasing trend in precipitation has been detected. Skewness and kurtosis of all climatological variables have no significant trends. Urbanization and heat island effect, aerosols and greenhouse gases, overgrazing and desertification might be an explanation of the above changes. But in fact the natural variability of climate could be as large as the changes have been actually observed. In the case of Jordan the data time series are usually too short to define a definite long-term climatic trend. But it might be sufficient to detect a signal of the recent variability and to define the series behaviors. The results of this study might be a good guidance and a valuable reference to climate change and trend studies, water management, agricultural and industrial planning, constructions and city planning projects as much as to various climatological and meteorological researches. xiv