PIV measurements of an aircraft carrier airwake
Uçak gemilerindeki iz bölgesinin PIV ile ölçümü
- Tez No: 142737
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. K. BÜLENT YÜCEİL, YRD. DOÇ. DR. DREW LANDMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
UÇAK GEMİLERİNDEKİ İZ BÖLGESİNİN PIV İLE OLCUMU ÖZET Günümüz taarruz ve savunma konseptinde elastikiyet ve hareket yeteneğinden dolayı uçak gemilerinin çok önemli yeri vardır. Bugüne kadar uçak gemilerinde uçaklarda iniş safhasında oluşan türbülanslı alan olduğu biliniyordu ama daha önceden bu konu ile ilgili yapılmış çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı Enterprice uçak gemisinin üzerinde ve geminin arkasında oluşan hız dağılımını, türbülans şiddetini ve girdaplılık dağılımını PIV ölçüm sistemini kullanarak görüntüleyip bu bölgede akış özelliklerini belirlemek olarak özetleyebiliriz. Ölçümler sonunda bulunan değerlere göre iniş safhasında, iniş-kalkış ve pas geçen uçaklar ciddi biçimde türbülanslı alan içinden geçmektedir Hız ve girdaplılık dağılımları incelendiğinde uçağa etkili bir akış alanı bulunduğundan emin olunamamaktadır Bunun yanında %7 türbülans şiddetine göre iniş safhasindaki uçak tamamen türbülanslı alanın içinden geçmektedir. Gelecekteki çalışmalar için bu bilgilerin model ve simulasyon yardımı ile simulatore aktarılması ve böylece uçuş simulatörlerinde gerçek şartların uygulanması sağlanabilir. Ayrıca daha sonraki deneylerde yapılacak daha büyük modeller ve gemi üzerinde bulunan bakım tesisatı (bu tesisatlar daha fazla türbülans üreteceklerdir) sonuçların daha gerçekçi olmasını sağlayacaktır. vıı
Özet (Çeviri)
PIV MEASUREMENTS OF AN AIRCRAFT CARRIER AIRWAKE SUMMARY Aircraft carrier has a great importance in today's defense and attack concept because of elasticity and capability of motion. It's known that there is a turbulent flowfield at the landing part of the carrier, but there is almost no study about the characteristics of flow in that area. The aim of this study can be summarized as visualizing the flow characteristics, turbulent area, velocity and vorticity distribution around the aircraft carrier by using the PIV(Particle Image Velocimetry) Results indicate that“Touch&Go”and“Go around”traffic is mainly through the turbulent area over the carrier. By surveying the entire flowfield there seems to be no effect because of vorticity and velocity distribution, but turbulence intensity, aircraft is just gliding almost at the center of turbulent area with 7 %. For future study; acquired data may be exported to modeling and simulation programs to make pilot training simulator more accurate and realistic. Making the experiment with bigger model and some aircraft and equipment on the carrier (that equipments will make the model more turbulent producer as real aircraft carrier) will also make the results more accurate. vin