Self - curable polyester by reaction of glycidol with maleic anhyride
Glisidol ve maleik anhidrit'in reaksiyonu ile kendi kendine sertleşebilen poliester elde edilmesi
- Tez No: 142744
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ BIÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
GLISIDOL VE MALEIK ANHİDRİT'İN REAKSİYONU İLE KENDİ KENDİNE SERTLEŞEBİLEN POLİESTER ELDE EDİLMESİ ÖZET Maleik anhidrit doymamış poliesterler oluşturmak için eşsiz bir bileşiktir. Poliesterlerde (maleat) doymamış gruplarının bulunması boya tutuculuk ve sonradan çapraz bağlanabilme sağlar. Reaksiyon esnasında maleat ünitelerinin önemli bir kısmı fumerata dönüştüğü halde bu işlem sürenle kopolimerleşme yoluyla yapılan sertleştirme süresini arttırmaz. Poliesterlerin sertleştirilmesinde sürenle kopolimerleştirme en güzel yoldur. Bu işlem poliesterlerin işlenmesinde en zahmetli işlerden birisidir. Bu çalışmada hidroksil grupları içeren doymamış poliesterleri oluşturmak hedeflenmiştir.Burada hidroksil gruplarının çapraz bağlanmada reaktif merkezler olacağı düşünülmüştür.Bir başka deyişle hidroksil gruplarının maleat grupları üzerinden yüksek sıcaklıklarda çapraz bağlanması beklenmektedir. Bu çalışma maleik anhidrit ile glisidolün reaksiyonuyla sınırlandırılmıştır. İlk bakışta bu reaksiyon çözücüsüz ortamda çok kolay yürüyecekmiş gibi görünmesine rağmen çapraz bağlanma ile sonuçlanmaktadır.Ancak aprotik bir çözücüde kontrollü bir reaksiyonla çapraz bağlanmadan kaçmılabilir. Bu çalışmada maleik anhidrit ile glisidolün çözünür poliesteri kontrollü olarak elde edilrniştir.Reaksiyonun kontrolü; monomerlerin dimetoksiethandaki ekimolar karışımlarının 80° ve 120°C kademeli olarak ısıtılmasıyla sağlanmıştır.Hidroksil grupları taşıyan bu doymamış poliester ilave bir komonomere gereksinim olmaksızın 190°C'de doğrudan doğruya ısıtılmakla çapraz bağlanabildiği gözlenmiştir. Çalışmada poliesterleşmenin obtimum şartlan diferansiyel taramalı kalorimetre ile belirlenmiş ve poliester ürünün yapısı İR ve NMR gibi bilinen spektroskopik yöntemlerle aydınlatılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
SELF-CURABLE POLYESTER BY REACTION OF GLYCIDOL WITH MALEIC ANHYDRIDE SUMMARY Maleic anhydride is unique compound in preparing unsaturated polyesters.Presence of maleate (unsaturated) groups in polyesters inparts dyereseption and postcrosslinkable abilities. Although apriciable percentage of maleate units isomerized to fumarate units during the process this isomerization does not increase processing time in hardening by copolymerization with styrene. Copolymerization with styrene is most common way of hardening polyestersin fact this is one of the most tedious step of polyester process. In this study we have targeted to prepare unsaturated polyesters with hydroxy groups has been concluded that the hydroxy groups involved would be come reactive sites in cross-linking in another words the OH groups are expected to serve cross-linking through the maleate double bonds at elevated temperatures. This study is confined to the reaction of maleic anhdride with glycidol.At first glance this reaction seems to be quite straightforward, by contrast the reaction may resulty in a rapid crosslinking. Indeed when the reaction is performed without solvent crosslinking occurs. Crosslinking can be avoided by controlled reaction in a aprotic solvent. We have demonstrated that soluble polyester of maleic anhydride with glycidol can be obtained by controlled processing. Such a control was achieved by step-wise heating (at 80° and 120°C) of the equemolar mixtures of the monomers in dimetoxyethane. The resulting unsaturated polyester with hydroxyl groups can be crosslinked by direct heating at 190°C, without using additinal comonomer. In the study optimum reaction vconditions have been investigated by using DSC, and structure of the polyester has been elusidated by common spectroscobic techniques such as NMR andFT-IR. Vlll