Mevcut bir betonarme yapının deprem yönetmeliği 1997'ye göre kontrolü ve güçlendirilmesi
Analysis and structural retrofitting of an existing reinforced concrete bulding in accordance with the 1997 eartquake regulation
  1. Tez No: 166421
  2. Yazar: SELÇUK SULKU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NECMETTİN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
MEVCUT BİR BETONARME YAPININ DEPREM YÖNETMELİĞİ 1977'YE GÖRE KONTROLÜ VE GÜÇLENDİRİLMESİ ÖZET Yüksek lisans tezi olarak, mevcut bir betonarme yapının 1997 Deprem Yönetmeliği' ne göre kontrolü ve güçlendirilmesi konusu irdelenmiştir. Söz konusu çalışmanın ikinci bölümünde, İstanbul İH, Kadıköy İlçesi'nde bulunan mevcut bir betonarme yapı incelenmiştir. Söz konusu bina 1. Deprem Bölgesinde olup, 1 bodrum kat, 1 zemin kat ve 6 normal kattan oluşmakta ve konut olarak kullanılmaktadır. Bodrum kat kirişli plâk döşeme diğer katlar ise asmolen döşeme olarak yapılmıştır. Yapıda beton sınıfı olarak BSÎ6 kullanılmıştır. Mevcut yapının TS 498 'de verilen yüklere göre zati ağırlığı ve hareketli yükleri hesaplanmış, Sap 2000N sonlu elemanlar analiz programı kullanılarak üç boyutlu modellemesi yapılmıştır. Mevcut yapının ağırlık merkezi bulunarak, bu noktalara hesaplanan kat kütleleri atanmış, yapılan dinamik analiz sonucu yapının x ve y yönlerindeki periyodları bulunmuştur. Yapının deprem yükleri etkisindeki davranışını incelemek için, yeni deprem yönetmeliğinde anlatılan Eşdeğer Deprem Yükü yöntemine göre deprem kuvvetleri ve ek dış merkezlik etkisi sonucu oluşan momentler hesaplanmıştır. Bulunan bu değerler, Sap 2000N programında modellenen yapıda ağırlık merkezine atanmış, çeşitli yük kombinezonları çerçevesinde analiz yapılmıştır. Üçüncü bölümde, bu yük kombinezonları sonucu mevcut binanın her katında meydana gelen deplasman değerlerinden maksimum ve minimum deplasmanlar tespit edilerek maksimum ve minimum göreli kat ötelemeleri hesaplanmış ve 1997 Deprem Yönetmeliği'ne göre A-Planda Düzensizlik Durumları ve B-Düşey Doğrultuda Düzensizlik Durumları başlıkları altında kontrolleri yapılmıştır. Göreli kat ötelemelerinin kontrolünde İse yapının rijitliğinin arttırılması gerektiği görülmüştür. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise, mevcut yapıya her iki doğrultuda da yapının mevcut mimarisi bozmamaya özen göstererek rijitliği arttırıcı perdeler eklenmiş güçlendirilen yapının her katının ağırlığı tekrar hesaplanmış ve yeniden dinamik analiz yapılmıştır. Bunun sonucunda bulunan yeni periyodlar kullanılarak, yeni deprem yükleri ve ek dış merkezlik momentleri hesaplanmıştır. Bu yükler ve moment değerleri, Sap 20OÜN programında tekrar modellenen yapıda tanımlanarak analiz yapılmıştır. Çalışmanın beşinci bölümünde ise, güçlendirilen yapının düzensizlik kontrolleri yapılmış, yapıda y doğrultusunda burulma düzensizliği çıkmıştır. Bunun sonucunda, yapıda tanımlanan ek dış merkezlik momentleri bir Di katsayısı ile arttırılmış ve bulunan değerler yapıya tekrar atanarak yeniden analiz yaptırılmıştır. Yapının XIdüzensizlik, göreli kat ötelemeleri ve ikinci mertebe etkilerinin kontrolleri yapılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise, Sap 2000N programından elde edilen sonuçlar kullanılarak perde duvarlar için betonarme hesap yapılmıştır. Yine Sap 2000N programından elde edilen sonuçlar doğrultusunda kolonların mantolama donatılarının hesabı, kirişlerin taşıma kapasitelei ve radye temel plaklarının betonarme hesabı yapılmıştır. Sonuç olarak, mevcut yapıda rijitliği arttırıcı perdeler ve radye temel plaklarıyla ile yapılan güçlendirme sonucunda yapıdaki göreli kat ötelemeleri ve ikinci mertebe etkileri sınır değerlerin altında kalmış yapı güvenli bir hale gelmiştir. xıı
Özet (Çeviri)
ANALYSIS AND STRUCTURAL RETROFITTING OF AN EXISTING REINFORCED CONCRETE BUILDING IN ACCORDANCE WITH THE 1997 EARTHQUAKE REGULATION. SUMMARY This master's thesis aimed to analyse and propose structural retrofitting methods for an existing reinforced concrete building in accordance with the 1997 Earthquake Regulation. The second part of this study is devoted to the evaluation and analysis of the reinforced concrete building situated in the city of Istanbul, Kadıköy District. The said building is actually placed in the 1st degree earthquake zone. It consists of one basement floor, ground floor and 6 upper floors. The building contains housing flats. The basement floor has a slab with beams, and the other floors' have bricknogging floor blocks. The class of concrete used for the structural system is C16. The static and dynamic loads of the existing building have been calculated in accordance with the load values specified in the Turkish Standard No 498, and a three dimensional modelling has been made through use of SAP2000N finite elements analysis software. The gravity center of the existing building has been defined, and floor loads are assigned to that center. A dynamic analysis is conducted, in order to find out the periods at x, y, and z directions. In order to analyse the building's reaction to earthquake loads, moments occurring as a result of the earthquake loads and eccentricity have been calculated in accordance with the Equivalent Earthquake Load Method explained within the content of the new Earthquake Regulation. These calculated moment values, have been assigned to the gravity center of the building model construed in the SAP2000N software, within the frame of which analysis have been made under various load combinations. Within the content of the third part of the study the maximum and minimum displacements have heen derived out of the displacement values occurring at each separate floor of the building resulting of above mentioned load combinations which provided the calculation of maximum and minimum relative storey displacement and relevant controls have been made under the headings of two parts in accordance with the 1997 Earthquake Regulation. The control of the relative storey displacement constitued evidence for the increasing of building's rigidity. The fourth part of the study considered empowerment of the building with the addition of two shear walls to increase rigidity at two directions whilst preserving the original architecture, and recalculating the weight of each floor of the empowered building to reconduct the dynamic analysis. The new periods found out as a result of this analysis are used to recalculate the new earthquake loads and the additional eccentricity moment values. These loads and moment values served the analysis of the building model redefined with the SAP2000N software. xmThe fifth part of the study the irregularity controls of the retrofitted building have been made, and an irregularity of torque at y direction has been found. As a result of this the additional eccentricity moment defined within the building have been increased with a coefficient Dj and extracted values have been re-assigned to the building in order to conduct a further analysis. Accordingly, the irregularity, relative storey displacement and second degree effects are controlled. At the last part of the study by using the results from SAP 2OO0N analysis, the reinforced concrete sectional calculations about shear walls, are made. Once again, according to the results obtained from SAP 2000N analysis, the reinforcement calculation of columns, the resistance capacity of beams and the reinforced concrete sectional calculations about the mat foundation slabs. In conclusion, existing reinforced concrete, the buildings seismic safety have been ensured with empowerment through the addition of shear walls increasing rigidity and the mat foundation slabs where all second degree effects and relative storey displacement remained under the limit values. XTV