Vibe fonksiyonu kullanılarak dizel motorlarında yanma hızının gürültü emisyonuna etkisinin incelenmesi
The Study of influence of combustion speed on noise in diesel engines using vibe function
- Tez No: 142765
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİĞ MEHDİYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
VIBE FONKSİYONU KULLANILARAK DİZEL MOTORLARINDA YANMA HIZININ GÜRÜLTÜ EMİSONUNA ETKİSİNİN İNCELENMESİ ÖZET İnsanı rahatsız eden ve sağlığa zarar veren etkenlerden biri olan trafik gürültüsü, trafik yoğunluğu arttıkça, bu gürültünün azaltılması problemininin çözülmesini en önemli sorunlardan bir tanesi yapmaktadır. Trafik gürültüsü kaynaklarından bir tanesi olan dizel motor gürltüsü bu tez çalışmasında ele alınmıştır. Motor gürültüsünün boyutu, taşıt yüküne, hızına, boyutuna ve bakımlı olup olmadığına bağlı olmaktadır. Motor gürültüsünün ana bileşenleri olan yanma gürültüsü, mekanik gürültü, emme ve egzoz gürültüleri Bölüm 3'te ele alınmıştır ve bu gürültünün azaltılması için bulunan yöntemler açıklanmıştır. Ayrıca bu bölümde Lucas İndustriyes Noise Centre tarafından önerilen ölçüm metotlarıyla yapılmış deney sonuçları esas alınarak elde edilen gürültü formülü sunulmuştur. Motor gürültüsünün % 80 'ni oluşturan yanma gürültüsü silindirdeki basınç artış hızına bağlıdır. Silindirdeki basınç artışının optimum değerler arasında tutulması yanmadan kaynaklanan gürültüyü azaltmaktadır. Bu basınç artışını azaltmaya yönelik konstrüktif yöntemler Bölüm 3'te açıklanmıştır. Dizel motorundaki yanma olayı esasında basınç artışını belirleyen yanma hızı üzerinde birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada İ.İ. Vibe trafindan önerilen ynma kanunu kullanılmıştır. Bölüm 4'te dizel motorlarının yanma prosesinin özellikleri ifade edilmiş ve Vibe fonksiyonu kullanılan yanma prosesinin hesabı için açıklamalar yapılmıştır. Burada, basınç gradyanını, dolayısıyla, gürültü emisyonunu etkileyen faktörler olan, püskürtme avansı ve yanma karakterini değiştirilerek iş çevrimi hesabı için açıklamalar yapılamıştır. Bölüm 5'te motorun silidir içi parametrelerinin (sıkıştırma, yanma ve genişleme proseslerinin) ve gürültü şiddetinin“Excel”programında hesabı yapılmıştır. Son bölümde hesap esnasında elde ettiğimiz sonuçlan kullanarak çeşitli çalışma rejimlerinde (püskürtme avansını ve yanma karakterini değiştirerek) yanma hızının gürültü emisyonuna etkisi incelenmiştir ve özetler çıkarılmıştır. xıv
Özet (Çeviri)
THE STUDY OF INFLUENCE OF COMBUSTION SPEED ON NOISE IN DIESEL ENGINES USING VIBE FUNCTION SUMMARY There are many sources of noise in environment all around of us. This noise can come from different working devices, as well it can be noise from the nature. But if you stay long in a noisy environment, your health and comfort can be damaged hardly by that noise. According to DIN 1320 standards: "Noise is the sound, hearable by our ears, that destroys the quietness and damages our health. The measurement of noise is dB. In the following sentences some sources of noise and their values are given. There are: the sound of leaves that is 10 dB, whisper is 20 dB, traffic noise is 70-80 dB, scream is 80 dB and internal combustion engine noise is 105 dB. Intense and periodic noise can cause physical discomfort, so it must be reduced. The main source of environmental noise is the traffic noise. The number of vehicles is growing from year to year, so the problem of traffic noise became more important and it should be solved certainly. In this study the engine noise, that is the major source of vehicle noise, was been explained in a details. In the second chapter the fundamental principles of diesel engine working process have been described and the classification of internal combustion engines has been given. The main components of engine noise were shown in the third chapter. There are mechanical noise, combustion noise, intake and exhaust noise. Moreover, there are other components of engine noise such as cooling fan noise and noise from the rotating parts of transmission. The components of mechanical noise are vibration of the piston, connecting rod, main bearing caps and outer surface of the crankcase. Inlet noise is generated by the interruption of airflow through the inlet passages by the opening and closing of the inlet valves. Various silencers are used to decrease the induction noise as they are used to decrease the exhaust noise. Combustion noise that caused by rapid increase in cylinder pressure during the combustion process is 80% of entire engine noise. The much the increase rate of cylinder pressure, the much the noise emitted by combustion process. This part of engine noise has been studied in the third chapter and using the experimental results of noise measured from different types of diesel engines, the formula of combustion noise was been established. It is, in dB: Noise = 87 ' + 0.85(dp/dt) (1) xv