Taşıtlarda kavrama pedal yükü optimizasyonu
Clutch pedal load optimisation in vhicles
- Tez No: 142769
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
TAŞITLARDA KAVRAMA PEDAL YÜKÜ OPTİMİZASYONU ÖZET Bu çalışmada, belirlenmiş bir kavrama sisteminin pedal yükünü ve pedal mesafesini etkileyen bazı parametrelerinin değiştirilmesi veya kavrama sisteminden bazı parçaların çıkartılması yoluyla optimum pedal yükü eğrisine ulaşılmaya çalışılmıştır. İlk olarak kavrama diskindeki disk yayın kullanılmaması veya daha farklı deplasmanlı bir disk yay kullanılması durumlarında pedal yükü eğrisinin şekli,değerleri ve kavrama kalitesinin değişimi incelenmiştir. Disk yayın sistemden çıkartılmasının pedal yükünü arttırdığı ve yük eğrisinin kavrama noktasında sert bir geçiş yaparak kavramanın kalitesini düşürdüğü gözlemlenmiştir. Daha sonra balata aşınmasının, pedal yükü eğrisinin karakteristik yapısını nasıl değiştirdiği ve özellikle de çalışma noktasının diyafram yay sıkıştırma yükü eğrisinin maksimum noktasını geçtiği zaman ortaya nasıl bir pedal yükü eğrisi çıkacağı araştırılmıştır. Balata aşındıkça diyafram yayın koniklik açısı da arttığı için diyafram yay yük eğrisi üzerindeki tam kavrama noktasındaki sıkıştırma yükü artmakta, bu durumda kavramanın çözülmesi için gerekli olan pedal kuvveti de artmaktadır. Diyafram yay koniklik açısının, kalınlığının ve manivela oranının çeşitli değerlerinde diyafram yay sıkıştırma yükü eğrilerinin de değişeceği hesaplanarak, bu durumlardaki pedal yükü eğrileri karşılaştırılmıştır. Diyafram yayın koniklik açısı arttıkça ve manivela oranı azaldıkça, belirli bir pedal yer değiştirmesinden önceki kısımda gerekli pedal yükü artmakta, pedal rezerv noktasının yakınlarındaki bölgede ise azalmaktadır. Ayrıca pedalı en altta tutma kuvveti düşmekte ve pedal kuvveti salınımı artmaktadır. Diyafram yayın kalınlığının arttırılması ise pedal yükünü her noktada arttırmakta, pedal kuvveti salınımmı azaltmakta ve balata aşınması toleransını arttırmaktadır. Son olarak elde edilen bütün pedal yükü eğrileri yorumlanmış ve optimum pedal yükü eğrisinin elde edilmesi için gerekli olan şartlar belirlenmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
CLUTCH PEDAL LOAD OPTIMISATION IN VEHICLES SUMMARY In this study, the optimum clutch pedal load curve is tried to be formed by changing some parameters or taking out some parts of a known clutch system which effect clutch pedal load and clutch pedal travel. Firstly, the shape and the values of the clutch pedal load curve and the change of clutch quality is observed by changing the cushion effect of the cushion spring in the clutch disc or taking it completely out of the system. Taking the cushion spring out of the system increases the clutch pedal load and the load curve makes a sharper pass at the working point by decreasing the engagement quality. Then the changing of the clutch pedal load curve's characteristics by the effect of the facing wear is observed and especially how the clutch pedal load curve changes when the working point on the diaphragm spring load curve passes the maximum clamp load point. When the facings wear, the conical degree of the diaphragm spring gets bigger and the clamp load at the working point on the diaphragm spring load curve increases so the clutch pedal load in order to release the clutch, also increases. Considering the change in the diaphragm spring clamp load curves by using different values of diaphragm spring conical degrees, thicknesses and lever ratios, the clutch pedal load in these circumstances are compared. When the conical degree of the diaphragm spring is increased or the lever ratio of the diaphragm spring is decreased, the clutch pedal load increases before a constant pedal displacement. However at the zone near the pedal reserve point, the clutch pedal load decreases and because of this, the pedal hold down load also decreases. But the pedal load oscillation increases. When the thickness of the diaphragm spring is increased, the pedal load gets higher values at all points and the pedal load oscillation decreases. Also wear tolerance for the facings increases. Finally all the obtained clutch pedal load curves are criticized and the conditions for having the optimum pedal load curve are determined.