Otomatik demontaja uygun konstrüksiyon
Design for automated disassembly
  1. Tez No: 142770
  2. Yazar: BAYRAM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR TÜMKOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
OTOMATİK DEMONTAJA UYGUN KONSTRÜKSİYON ÖZET Endüstriyel atıkların ve mevcut tüketimin çevreye olan zararlı etkilerini azaltmak ve doğal kaynakların daha verimli kullanılmasını sağlamak, günümüzde önemi giderek artan konulardır. Bir mamulün yaşam döngüsü incelendiğinde, mamulün geri kazanımı için demontajın anahtar bir rol üstlendiği görülecektir. Hem malzeme geri dönüşümü, hem de parçaların tekrar kullanımı için mamulü demonte etmek gerekmektedir. Bir mamulün demontajı çoğu zaman montajından farklı prosesler içermekte, demontaja özel esnek tesisler ve esnek demontaj takımları gerektirmektedir. Teorik olarak bir mamulü tamamen manuel veya tamamen otomatik demonte etmek mümkündür. Ancak her iki yöntem de tek başına bazı güçlükler içermektedir. Bu nedenle mamullerin imalatında olduğu gibi, demontajında da manuel ve otomatik adımların birlikte yapılabildiği karma imalat sistemleri (Hibrid Sistem) kullanmak daha uygundur. Bir mamulü geri kazanım amaçlı demonte etmek için, belli bir demontaj planlama sistematiğinin takip edilmesi gerekmektedir. Bu tez kapsamında oluşturulan sistematik çerçevesinde, öncelikle mamulü oluşturan parçalar incelenerek bir sınıflandırmaya tabi tutulmaktadır. Parçalar hakkında detaylı bilgi toplamaya yarayan sınıflandırmanın ardından, demote edilecek parçalar belirlenmekte, demontaj proseslerine karar verilmekte ve demontaj adım sırasının optimizasyonu gerçekleştirilmektedir. Demontaj işlemi son şekline getirildikten sonra, demontaj bilgileri derlenerek tablo ve grafikler halinde sunulmaktadır. Mevcut mamullerin konstrüksiyonu, geri kazanma maksatlı demontaj düşünülmeden gerçekleştirildiğinden demontaj tatbikatlarında güçlüklere neden olmaktadır. Özellikle otomatik demontaja ve geri kazanıma uygunluğu artırmak için belirlenen şekillendirme yönergeleri doğrultusunda mamullerin yeniden şekillendirilmesi faydalı olacaktır. Mamullerin demonte edilerek geri kazanılmasına yönelik pek çok çalışma mevcuttur. Bu çalışmalardan biri olan Berlin Teknik Üniversitesi'nde kurulu, otomatik ve manuel demontaj istasyonlarını birlikte içeren pilot demontaj tesisinde, bu tez kapsamında çamaşır makinaları için otomatik demontaj gerçekleştirilmiştir. Demontaj denemelerinin ardından edinilen tecrübeler ve şekillendirme yönergeleri doğrultusunda çamaşır makinalarının bazı parçaları için demontaj ve geri kazanıma daha uygun yeniden şekillendirme gerçekleştirilmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
DESIGN FOR AUTOMATED DISASSEMBLY SUMMARY Sustainable manufacturing and responsible use of resources are two basic issues which are getting important day by day in terms of recovery. Within the product lifecycle, disassembly has a key role since it enables the recovery of resources. In order to recycle or reuse a part, it is necessary to disassemble the product. Disassembly processes are generally different from assembly processes and need a flexible disassembly system and flexible disassembly tools. A fully or partly automated system would allow an economic disassembly. Recent developments in this industrial field could not reach the promised goals of automation. At the moment, it is not possible to realize an economically working fully automated disassembly system. Like manufacturing lines, disassembly lines also should contain stations which will be used for manual and automated processes (Hybrid System). In order to disassemble a product, disassembly planning steps should be defined. First, the parts of a product should be classified in terms of identification information, physical properties and disassembly information. Than the parts which will be disassembled, should be determined. For these parts, after deciding disassembly process types, disassembly sequence should be optimized and some tables and graphs about disassembly should be prepared. Existing products are designed according to easy, economic and robust assembly. Product variations, undefined product conditions and the lack of Design for Disassembly (DfD) cause difficulties for disassembly processes. In order to increase suitability for automated disassembly and recovery, some design guidelines should be determined and products should be redesigned according to these guidelines. Within this work, a pilot disassembly cell at Technical University Berlin was used to realize automated disassemly for washing machines. Furthermore, with the help of the experience during disassembly and using determined design guidelines, a redesign study has been done to increase suitability for disassembly and recovery. Some concepts are proposed in this study. IX