Harmonik kuvvetler etkisindeki betonarme platformun dinamik hesabı
Dynamic analysis of the structures under the effect of harmonic force
- Tez No: 142797
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BAKIRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
HARMONIK KUVVETLER ETKİSİNDEKİ BETONARME PLATFORMUN DİNAMİK HESABI ÖZET Bu çalışmada tek serbestlik dereceli bir yapının harmonik kuvvet altında davranışı, örnek bir sanayi yapısı ele alınarak incelenmiştir. Bununla birlikte yürütülecek hesaplar için matris deplasman yöntemine değinilmiş ve dinamik analizde ele alınan sistem için uzay çerçeve çözümü, farklı durum ve kabuller altında yapılarak sonuçlar SAP2000 programı analiz sonuçları ile karşılaştalmıştır. Birinci bölümde, konu ile ilgili çalışmalardan kısaca bahsedilmiş, üzerinde çalışılan uygulama tanıtılmıştır. İkinci bölümde, tek serbestlik dereceli sistemlerden bahsedilmiş, sönümlü serbest titreşim incelenmiştir. Harmonik zorlama altında sınır koşullan kullanılarak yapının geçici ve kararlı titreşim fonksiyonları elde edilmiştir. Üçüncü bölümde, matris deplasman yöntemi ile uzay çerçeve sistemlerin çözümü için temel bilgiler verilmiştir.Bu bölüm eleman uç kuvvetleri ile uç deplasmanları arasındaki bağıntılar eksen dönüştürme matrislerinin elde edilişi ve rijitlik matrisleri ile çözüm aşamalarım içermektedir. Dördüncü bölümde, bir Örnek yapı üzerinde uygulama yapılmıştır. Harmonik zorlama altındaki betonarme dairesel platformun geçici ve kararlı titreşimlerine ait sayısal değerler elde edilmiştir. Bu platforma etkiyen statik yükler için matris deplasman yöntemi ile uzay çerçeve çözümü yapılmışlar. Her iki durum içinde yapılan çözümler SAP2000 dinamik analiz sonuçlan ile karşılaştmlmıştır. Beşinci bölümde, elde edilen sonuçlar taruşılmıştır. vu
Özet (Çeviri)
DYNAMIC ANALYSIS of THE STRUCTURES UNDER THE EFFECT of HARMONIC FORCE SUMMARY In this study, the behaviour of single degree of freedom structures under the harmonic force, is examined on an instant industrial structure. Furthermore, matrix displacement method is introduced for the calculations needed and space frame solution is done under different state and assumptions for the system handled on the dynamic analysis and the results are compared with the SAP2000 programme analysis results. In the first chapter, the research related to the subject and the methods for solutions have been noted shortly, problem has been introduced. In the second chapter, single degree of freedom systems are introduced, damped free vibration is examined. By using the initial conditions under harmonic force, transient and steady vibration functions of the structure are obtained. In the third, basic information about how to use the matrix displacement method for the solution to the space frame systems is given. This chapter includes the relationship between the edge force and displacements of the frame, the finding of the rotation matrix and the solution steps by using stiffness matrix. In the fourth chapter, methods are used on an instant structure.The values of transient and steady vibrations of the circular platform, which is under harmonic force, are obtained. Space frame solution for the static loads affecting on this platform is performed by using the matrix displacement method. Solutions for both conditions are compared with the dynamic analysis results of SAP2000. In the fifth chapter, the obtained results have been discussed. vm