Deprem bölgelerinde prefabrike panolu yapıların tasarımı
Design of the precast shear wall structures in seismic areas
- Tez No: 142798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Analizi ve Boyutlandırma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
DEPREM BÖLGELERİNDE PREFABRİKE PANOLU YAPILARIN TASARIMI ÖZET Toplumların gereksinimlerinin artması ve bununla paralel olarak oluşan teknolojik gelişmeler, her alanda olduğu gibi yapı endüstrisini de etkilemiştir. Teknolojik ve toplumsal gelişmelerin zorunlu kılması sonucu, yapı alanında yeni inşaat sistemlerine başvurulduğu, bu sistemlerin gerektirdiği biçimde önceden üretme ve seri üretim çözümlerine gidildiği, giderek yapı alanında endüstrileşme ve prefabrikasyonun doğduğu bir gerçektir. Prefabrikasyon teknolojisinin gelişmesi ile bu sistemi uygulayan ülkelerde prefabrike sistemlerin en kritik yerleri olan birleşim yerlerinin davranışını öğrenebilmek için birçok teorik ve deneysel araştırmalar yapılmaya başlanmıştır. Bu çalışmalar daha çok ülkelerin kendi kullandıkları birleşim detayları üzerinde yoğunlaşmıştır. Fakat bu çalışmalar son yıllarda ABD ve Japonya' nm ortak yürüttükleri PRESSS programı kapsamındaki teorik ve deneysel çalışmalarla daha koordineli ve kapsamlı bir hal almıştır. Bu programın amacı, prefabrikasyon teknolojisinde sık kullanılan birleşim detaylarını inceleyip bunların davranışlarını belirlemektir. Bu tez çalışmasında prefabrike panolu sistemler ayrıntılı bir biçimde incelenmiş,“TS 9967”'deki prefabrike panolu yapılar ile ilgili hükümlere yer verilmiştir. Ayrıca günümüze kadar prefabrike panolu sistemlerdeki düşey ve yatay birleşimler üzerinde yapılmış olan deneysel çalışmalar araştırılmıştır ve değişik yönetmeliklerdeki deprem yükünü hesaplama yöntemleri incelenmiştir. Bunlarla ilgili sayısal uygulamalar yapılmıştır. Dokuz bölüm halinde sunulan bu çalışmanın amacı ve kapsamı birinci bölümde anlatılmıştır. İkinci bölümde prefabrikasyon teknolojisi tanıtılmıştır, avantajları ve dezavantaj lan belirtilmiş ve prefabrikasyonun gelişimi anlatılmıştır. Üçüncü bölümde genel olarak prefabrike sistemlerde kullanılan elemanlar tanıtılmıştır. Dördüncü bölümde prefabrike taşıyıcı sistemler tanıtılmıştır ve özellikle ülkemizde kullanılan panolu sistem anlatılmıştır. Beşinci bölümde prefabrike panolu sistemlerde kullanılan birleşimler anlatılmıştır. Bu bölümde ülkemizde kullanılan“TS 9967”'de birleşimler için verilen hükümlere yer verilmiştir. Altıncı bölümde prefabrike panolu sistemlerin depreme dayanıklı tasarımı incelenmiştir. Prefabrike panolu yapıların birleşimleri üzerinde yapılmış olan deneyler incelenmiştir. Ayrıca depremler sonucu prefabrike panolu yapılarda oluşan deprem hasarları gösterilmiştir. XVIIYedinci bölümde“ABYYHY”,“UBC 97”ve“EC 8”'de bulunan deprem yükünü hesaplama yöntemleri ve prefabrike binalar için özel şartlar belirtilmiştir. Ayrıca bu yönetmeliklerdeki yöntemler kullanılarak deprem yüklerinin bina yüksekliğine ve zemin cinslerine göre değişimi incelenmiştir. Sekizinci bölümde prefabrike panolu bir sistem ele alınmıştır ve özellikle panoların hesabı ayrıntılı bir biçimde gösterilmiştir. Son bölümde bu çalışmada yapılan incelemeler sonucunda elde edilen sonuçlar anlatılmıştır. XVIII
Özet (Çeviri)
DESIGN OF THE PRECAST SHEAR WALL STRUCTURES IN SEISMIC AREAS SUMMARY In connection with the increase in the requirements of the public and in parallel with the technological improvements which coinside with them, just as in any other field, the building industry has also been affected. As a compulsory result of the technological and public developments, new construction systems were to be sought in the building industry and advances were to be made in prefabricating and serial productions as these new systems required, it is a reality that indutrialization and prefabrication would be born gradually in the construction field. With the development of the prefabrication technology, in the countries which employ this system, many theoretical and experimental studies have been started to find out and learn more on the behavior of the connections, which are very critical in these prefabrication systems. These studies were intensified mostly on the connection detail many countries employed themselves. But these studies, in the recent years, have come to be more coordinated and comprehensive with the theoretical and experimental studies of the PRESSS programme, pursued jointly by United States of America and Japan. The aim of this programme, is to investigate the connection details frequently used in the prefabrication technology and to determine their behaviours. In this thesis study, prefabricated panel systems are investigated in detail, with reliance onto the relevant provisions of the“TS 9967”on prefabricated panels. Moreover, the experimental studies carried out on the vertical and horizontal connections in the prefabricated panels till this day, are investigated and methods of calculating the earthquake forces given in various regulations are studied. In connection with these, numerical implementations were employed. The aim and context of this study is explained in the first section, which is presented as a whole in nine sections. In the second section, prefabrication technology is introduced, its advantages and disadvantages being discussed. Also, the development of the prefabrication system till our day is throughly explained. In the third section, in general, the elements employed in the prefabrication systems are introduced. In the fourth section, the carrier systems being introduced, especially the panel systems used in our country are given. In the fifth section, the connections used in the prefabricated panel systems are discussed. In this section, notes relevant to the provisions of“TS 9967”implemented in our country are given. XDCIn the sixth section, the plan of the prefabricated panel systems which claims resistance to earthquakes is studied and the experiments carried out on buildings for the connections of these prefabricated panels is investigated. Moreover, in the buildings which have employed the prefabricated panels in their constructions, the damages caused as a result of the earthquakes are presented. In the seventh section, the calculation methods of the earthquake forces and special conditions set forth for prefabricated buildings included in the“ABYYHY”,“UBC 97”and“EC 8”are indicated. Also by using the methoda contained in these regulations, the variations in the earthquake forces, depending on the height of the buldings and types of substructeres are investigated. In the eighth section, a prefabricated panel systems being discussed, especially the calculations made relevant to the panels are given in detail. In the ninth and last section, the results obtained by the end of this study carried out, are explained. XX