Bir otel yapısının deprem güvenliğinin saptanması ve güçlendirme sonrası dinamik karakteristiklerindeki değişimlerin incelenmesi
Determination of seismic safety and investigation of changes in dynamic characteristics upon strengthening for a hotel building
- Tez No: 142819
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HASGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bir Otel Yapısının Deprem Güvenliğinin Saptanması Ve Güçlendirme Sonrası Dinamik Karakteristiklerindeki Değişimlerin İncelenmesi ÖZET Bu çalışmanın konusu bir otel yapısının deprem güvenliğinin saptanması ve güçlendirme sonrası dinamik karakteristiklerindeki değişimlerin incelenmesidir. Yapılan bu çalışma üç ana kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda mevcut yapının deprem güvenliği saptanmıştır. İkinci kısımda deprem güvenliğini sağlamadığı tespit edilen mevcut yapının güçlendirme çalışmaları yapılmıştır. Üçüncü kısımda ise güçlendirme sonucu yapının dinamik karakteristiklerinde meydana gelen değişiklikler açıklanmıştır. İlk bölümde bina ve binanın oturduğu zemin ile ilgili bilgiler verilerek yapısal analize esas modelleme ile ilgili çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar kapsamında binanın ağırlığı ve kat kütleleri hesaplanarak“ Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik ”gereği bina taşıyıcı sistemi, yapıdaki düzensizlikler, spektral ivme katsayısı, deprem yükü azaltma katsayısı belirlenmiş ve Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi ile yatay deprem yükü hesabı yapılmıştır. Ayrıca bu bölümde yapının deprem güvenliğinin tespitinde ampirik esaslı iki metod kullanılmıştır. Söz konusu metodlarda bu çalışma kapsamında detaylı olarak anlatılmıştır. İkinci bölümde bahse konu yapının deprem kuvvetlerine karşı güvenliğinin artırılması için yürütülen işlemler açıklanmıştır. Güçlendirme yöntemi olarak kolonların mantolanması ve taşıyıcı sisteme ilave betonarme perdeler eklenmesi yöntemleri kullanılmıştır. İlave olarak taşıyıcı sisteme yerleştirilecek perdelerin yeri ve miktarının belirlenmesinde izlenen yollar bu kapsamda detaylı olarak gösterilmiştir. Bu anlamda devrilme momenti tahkiklerinin önemi açıkça ortaya koyulmuştur. Deprem yüklerinin büyük bir kısmının ilave perdelerle karşılanması amaç edinilerek sadece taşıma gücü kapasitesini aşan kolonlara mantolama yapılmıştır. Yukarıda özetlenen yöntemle oluşturulan pek çok taşıyıcı sistem seçeneği irdelenmiş ve sonuçta tüm tahkik ve analizleri sağlayan sistem, güçlendirme projesi olarak projelendirilmiştir. Bu kısımda ayrıca kesitlerin artması nedeni ile söz konusu yapı için gerekli temel tipi ve boyutları belirlenerek temel sisteminde de güçlendirme yapılmıştır. Tezin üçüncü kısmını oluşturan son bölümde ise güçlendirme sonrası bahse konu yapıya ait dinamik karakteristiklerdeki değişiklikler ortaya koyulmuştur. Mevcut yapı ile güçlendirilmiş yapı ve alternatif güçlendirme yöntemlerine ait taşıyıcı sistemlerin moment, normal kuvvet, peryot ve deplasman değerlerindeki değişiklikler, şekiller ve tablolar yardımıyla karşılaştırmalı olarak açıklanmıştır. Böylece depreme dayanıklı yapı tasarımda uygulanması gereken koşullar açıkça vurgulanmıştır. XI
Özet (Çeviri)
Determination Of Seismic Safety And Investigation Of Changes In Dynamic Characteristics Upon Strengthening For A Hotel Building SUMMARY The subject of this thesis study is determination of seismic safety and investigation of changes in dynamic characteristics upon strengthening for a hotel building. The thesis is composed of three sections. In the first section determination of seismic safety for the hotel building under investigation is described. The second section describes/discusses the strengthening studies of the building which has been determined to be unsafe under earthquake. In the third section, changes occurred in dynamic characteristics of the building upon strengthening are explained. In the first section basic data related to building and properties of soil on which it sits is presented. After that, modeling studies that form the basis of structural analysis is explained. In this section weight of the building and mass of floors are calculated. Then structural system, irregularities included, spectral acceleration coefficient, seismic load reduction factor are determined for the building as a requirement of“Specification for Structures to be Built in Disaster Areas”and horizontal earthquake load is calculated using Equivalent Seismic Load Method. Two empirical methods used for determination of seismic safety is also included in this section. Both methods are explained in detail in context of section. The second section explains the actions carried out for strengthening of the building in order to increase its safety under earthquake. Strengthening of columns and addition of shear walls to structural system are the methods used in order to strengthen the building. Methods used for determination of number and location of shear walls added to structural system are explained in detail in the section. Regarding that point the importance of investigation of overturning moment is figured out/clarified. Strengthening application is performed with the goal of carrying high portion of earthquake loads by added shear walls and only columns that carry load exceeding its ultimate strength capacity are strengthened. Many structural system alternatives have been investigated and analyzed using the method described above. Among these alternatives, the structural system that has proved satisfactory for all conditions is chosen for strengthening project. As a result of increase in cross-sections upon strengthening, foundation type and sizes required for the building investigated have been determined and necessary strengthening for them has also been performed. In the last section of the thesis, changes in dynamical characteristics that occurred upon strengthening have been presented. Changes in moment, axial force, period and displacement values for investigated building, strengthened building and different strengthening alternatives have been comparatively explained using figures and tables. Doing so rules that need to be applied in earthquake resistant design have been emphasized. Xll