Üçüncü kuşak akım taşıyıcı uygulamaları
Third generation current conveyor applications
- Tez No: 142820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT TÜRKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÜÇÜNCÜ KUŞAK AKIM TAŞIYICILAR VE UYGULAMALARI ÖZET Bu çalışmada, 1995 yılında A. Fabre tarafından yayınlanan bir makale ile tanıtılan üçüncü kuşak akım taşıyıcı elemanı ve uygulamaları incelenmiştir. Birinci bölüm konuya bir giriş oluşturmakta ve akım taşıyıcı avantajlarından bahsetmektedir. İkinci bölüm akım taşıyıcıların tarihsel gelişimini ve işleme esaslarını konu almış bununlar beraber literatürdeki bir takım basit uygulamaları incelemiştir. Üçüncü bülüm ve sonrasında tamamen üçüncü kuşak akım taşıyıların uygulamaları üzerinde durulmuştur. Genel olarak yüksek, alçak ve bant geçiren filtreler ile tüm geçiren filtreler dizayn edilmeye çalışılmıştır. Filtre dizaynında farklılık yaratabilmek için minimum aktif ve pasif eleman kullanımına, cop ve Q' nun pasif elemanlara bağlı duyarlılığının düşük olmasına dikkat edilmiştir. Tüm çalışmalar akım modda incelenerek yukarda bahsi gecen filtrelerin hepsi farklı uygulamalarda elde edilmiş, bazi uygulamalarda birkaç tanesi birarada gözlenebilmiştir. En az aktif eleman kullanimi hedeflenerek tek bir CCIII içeren devreler ilk etapta incelenmiştir. Tek bir CCIII kullaniminda giriş akımı X, Y veya Z terminallerinden herhangi birisinde bulunabilir. Bu kriter üç farklı topolojiyi incelememize sebep olmuştur. Üçüncü bölümde giriş akımının X terminalinde olduğu durum (X Topolojisi), dördüncü bölümde Y terminalinde (Y Topolojisi) ve beşinci bölümde de Z (Z Topolojisi) terminalinde olduğu durum incelenmiştir. Her durumla ilgili incelenen devreler tablo halinde verilmiş ve bunlardan ilgi çekici ve literatürde yer almamış olanlar detaylı irdelenerek transfer fonksiyonları ile ilgili Spice programı simülasyonları sunulmuştur. Son olarak altıncı bölümde bant söndüren ve çentik filtre tasarımı yapılabilmesi için mevcut incelenen devreler ilave CCIII 1er ile birleştirilmek suretiyle değişik tasarımlar sunulmuştur. IX
Özet (Çeviri)
THIRD GENERATION CURRENT CONVEYORS AND THEIR APPLICATIONS SUMMARY In this thesis, the third genration current conveyor which was proposed by A. Fabre in 1995, and its applications are investigated. Chapter 1, is an entrance to subject and the advantages of current conveyors are discussed in this chapter. In chapter 2, historical improvenet of current conveyors and basics of their operation are discussed and some simple applications found in literature are investigated. Starting from chapter 3, applications with third generation current conveyors are all dealt with. In general, high,low,band, and all pass filters are tried to be designed. To make a difference in filter design, minimum number of active and passive components and low sensitivity of G)p and Q due to passive components are tried to be realized. All applications are done in current mode and the filters told above are obtained in different circuits while in some circuits a few of them are obtained in the same circuit. First of all, circuits including only one CCIII are investigated with the aim of using minimum number of active components. While using one CCIII the input current can be towards any of the terminals X,Y, or Z. Therefore, three different topologies are investigated. The states in which the input current is towards to terminal X (topology X), Y (topology Y), and Z (topology Z) are investigated in chapter 3, chapter 4, and chapter 5 respectively. All the investigated circuits with these topologies are given and which are interesting and not found in literature are deeply investigated. Their transfer funtions and related Spice simulations are proposed. Finally, some different designs with additional CCIII in order to obtain notch and band reject filters are proposed in chapter 6.