Gayrimenkul yatırım ortaklıkları
Real estate investment trusts
  1. Tez No: 89542
  2. Yazar: GÖKTUĞ CENK AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET Gayrimenkul yönetimi sektörü, gerek yöneticiler gerekse gayrimenkul sektörüne başka alanlarda girenler için gittikçe daha rekabetçi bir yapıya bürünmektedir. Bu sektördeki rekabet giderek hızlanmaktadır. Gayrimenkul yatırımları, yatırımcılar için karlı yatırım araçlarıdır. Çeşitlendirme gayrimenkule dayalı yatınm portföylerinin risklerini önemli ölçüde azaltabilmektedir. Gayrimenkul sektörüne yatırım yapmayı düşünen bir yatırımcının karşısında iki alternatif bulunmaktadır: yatırımcılar, ya gayrimenkulleri bizzat satın alarak doğrudan yatırım yapabilirler ya da gayrimenkule dayalı yatırım yapan firmaların menkul kıymetlerini alarak dolaylı yatırıma gidebilirler. Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları (GMYO), çeşitli gayrimenkulleri satın alan ya da o gayrimenkullere finansal destek sağlayan bir ortaklıktır. Yatırımcılar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığının sahip olduğu gayrimenkullerin getirdikleri kazançlar üzerinde, sahip oldukları hisse senetleri oranında pay alırlar. Böylece, yatırımcı bir gayrimenkule sahip olmanın getireceği olumsuz koşullardan da kurtulmuş olmaktadır. Ayrıca yatırımcı yatırımına, gayrimenkullere doğrudan yatırım yapmaya nazaran çok daha fazla likidite kazandıracaktır. Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarının cazip kılan bir diğer neden ise, enflasyona karşı en iyi korunma sağlayan yatırım araçlarından bir tanesi olmasıdır. Uzun dönemde altına dayalı menkul kıymetlere nazaran çok daha fazla kazanç sağlamaktadır. Yıllık verimi çoğu durumda %10'dan fazla olmaktadır. Bununla beraber, uzun dönemde, diğer bir çok menkul kıymetin aksine, fiyat dalgalanmalarından çok daha az etkilenmektedir. Gayrimenkul Yatırım Ortaklılarını cazip kılan bazı nedenler şunlardır: 1. Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları, gayrimenkuller konusunda yapılacak olan yatırımlar için oldukça caziptir. Emeklilik fonlarıyla yatırım yapma imkanı sağladığı gibi vergi açısından bir çok avantaj sağlamaktadır. 2. Gayrimenkul Yatınm Ortaklıkları gelir vergisi ödemezler, dolayısıyla Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarına yapılacak olan bir yatırım diğer firmalara yapılan yatırımlardan çok daha fazla kazanç sağlar. 3. Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları, diğer menkul kıymetler gibi likit bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla Gayrimenkul Yatınm Ortaklıları, gayrimenkuller gibiSEX likiditesi düşük olan bir sektörde, yüksek likiditeli bir yatırım yapma imkanı sağlamaktadır. 4. Son olarak, Gayrimenkul Yatırım Ortaklıları, yatırımcıların küçük miktarlardaki tasarruflarını kullanarak, büyük sermaye gerektiren gayrim enku İleri finanse edebilirler. Yıllardır firmalar gerek faaliyetleri gereği gerekse tesadüfi olarak bir çok gaayrimenkulün sahibi olmaktadırlar. Firmaların iflas etmesi ya da esas faaliyet yapılarında koklu değişiklikler yapmaları durumda, sahip oldukları gayrimenkulleri nasıl kullanacaklarıdır. Gayrimenkul Yatırım Ortaklıları, firmaların sahip oldukları gayrimenkullerin kullanımların planlanmasıyla ilgili stratejik bir planlama aracıdır. Firmalar faaliyetleri gereği, sahip oldukları gayrimenkulleri, Gayrimenkul Yatırım Ortaklılarına devretme imkanları bulunmaktadır. İyi bir biçimde çeşitlendirilmiş olan bir portföyün içerisine gayrimenkule dayalı yatırım araçlarının koyulabilmesi için gayrimenkullerin diğer yatırım araçlarıyla ilişkilerine bakılması gerekmektedir. Sözgelimi, portföyde farklı ağırlıklarda hisse senedi, gayrimenkul tahvil ve hazine bonosu bulunabilir. Yatırımcı bu farklı yatırım araçları arasındaki ilişkiyi inceleyeceği gibi, gayrimenkuller arasında da coğrafik ve fiziksel farklılıklara göre bir değerlendirme yapması gerekmektedir. Mesela, bir ofis binasıyla, bir konu arasında kesin ayrımlar bulunmaktadır. Portföy içerisine gayrimenkule dayalı yatırım araçlarının bulunmasının sağladığı avantajlar bulunmakla herober, yatırım maliyetleri ve gayrimenkul yatırımlarına ilişkin tecrübe eksikliği bir takım dezavantajları da beraberinde getirmektedir. Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları yatırımcılara, sınırlı bir maliyetle ve uzmanlaşmış bir yönetim çatısı altında yatırım yapma imkanı sağlamaktadırlar. Gayrimenkul Yatırım Ortaklıları küçük ve orta düzeydeki yatırımcılar için portföylerini çeşitlendirme ve diğer menkul kıymetlerle değiştirebilme imkanı sağlamaktadır. Sonuç olarak, Gayrimenkul Yatırım Ortaklılarının gelecekteki portföyler için stratejik bir yatırım aracı olacağı açıktır. Aynı zamanda, Gayrimenkul Yatırım Ortaklıları yatırımcılar için karlı bir yatımın alternatifi olmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The real estate management industry is becoming increasingly competitive as developers and others enter the property management business. This industry consolidation is still accelerating. Real estate investments are profitable vehicles for investors. The diversification can substantially reduce the risk of a real estate portfolio. Investors who want to implement on real estate divesification strategy have two possibilities: they can invest directly, by buying actual buildings, and they can invest indirectly, by buying the shares of listed property companies. A real estate investment trust (REIT) is a corporation or a business trust that combines the capital of many investors to acquire (or providing financing for) various real estate assets. The investor get a share of the earnings, depreciation from the portfolio of real estate holdings that the REIT owns. Thus, the investor get many of the same benefits of being a landlord without too many of the hassless. The investor also have a much more liquid investment than the investor do when directly investing in real estate. An interesting thing about REITs is that they are probably the best inflation hedge around. Far better than gold stocks, which give almost no return over long periods of time. Most of them yield 10% dividend yield. However, they almost lack the potantial for tremendous price appreciation (and depreciation) that the investor get with most common stocks. The reasons REITs are popular:. REITs are very popular for investment real assets. The money placed in the retirement accounts can be invested in REITs and earn attractive tax-deferred returns.. REITs pay no income tax, investment in REITs generally pay higher returns than corporate dividends.. REITs are relatively liquid investments, which can be traded much like stock investment. REITs are therefore an easy way of making a liquid investment in unliquid asset : real estate.. Finally, REITs eliminate the need to put up the large amounts of capital normally reguired for real estate, by allowing investors to participate with relatively small amounts of capital.For years, corporations considered themselves accidental owners of real estate, backed into ownership merely because they needed someplace to conduct their business. What will happen to their real estate if they grow or shrink, or if the way they do business changes radically. Real estate investment trusts are becoming a strategic business and planning tool for a corporation's real estate. When properly structed, a company can transfer its real estate to a REIT. In order to determine whether real estate should be included in a well diversified portfolio, one has to look at how it is correlated with other assets. Furthermore, portfolios should consisting of different weights of real estate, stocks, bonds and T-bills. In addition to the correlation between assets, investors can consider the correlation within real estate as an asset class, like geographical differences and asset-type differences. For example, there is certainly a difference between office buildings and residential real estate. Despite the distinct advantages of holding real estate in a portfolio, there are problems associated with the cost of the investment and a lack of expertise to invest directly in real estate. REITs give the investor the ability to invest in several types at real estate at a limited cost and under the administration of a trained manager. REITs shares are listed or stock exchanges. They enable their shareholders to own a portion of real estate thus bringing diversification possibilities to small and medium investor. Finally, It's clear that REITs will be a strategic investment vehicle in future portfolios. Meantime, REITs a profitable investment alternative for investors.