Karayolu güvenlik sistemlerinin tasarım esasları
Designing fundamentals of highway safety systems
- Tez No: 142840
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE AĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ulaştırma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
KARAYOLU GÜVENLİK SİSTEMLERİNİN TASARIM ESASLARI ÖZET İnsanlık tarihinde meydana gelen hızlı gelişmeler, insanoğlunu daha güvenilir ve hızlı bir ulaşım sağlamaya zorlamıştır. Bu gerçeğin bir sonucu olarak, karayolları dahil olmak üzere her türlü ulaştırma sisteminin yapımı ile ilgili resmi ve özel kuruluşlar, ulaştırma sistemlerindeki güvenlik konusuna büyük önem vermelidirler. Karayolu Mühendisliğinde en önemli ve en çok çözüm aranan konulardan birisi, yaşam güvenliğini arttırmak için yapılması gereken“Karayolu Güvenlik Sistemlerinin Tasanmı”dır. Bu çalışmada; karayolu güvenliğini doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyen aktif ve pasif karayolu güvenlik sistemlerinin kullammma karar veren teknik personelin, bu malzemelerin teknik yapılarını ve kullanılma yerlerini daha iyi tanımaları amaçlanmış ve pahalı çözümler olan bu sistemlerin daha verimli olarak kullanılabilmesi için kullanılma ölçütleri belirtilmiştir. Bu malzemelerin montajında dikkat edilmesi gereken noktalar ile bu malzemeleri kullanarak yapılan yeni imalatlarda dikkat edilecek hususlar konusunda araştırmalar yapılarak bir kaynak yaratılması amaçlanmıştır. Ayrıca Akıllı Ulaştırma Sistemleri ve uygulamaları konusunda son gelişmelere değinilmiştir. Genel olarak karayolu tasarımı ve yapımındaki hataların trafik kazalarını etkileme oranı % 2 civarında olmasına rağmen“Karayolu Güvenlik Sistemlerinin Tasarımı”konusunda daha fazla çaba sarfedilmesi, bu oranın düşürülmesine yardımcı olacaktır. xı
Özet (Çeviri)
DESIGNING FUNDAMENTALS OF HIGHWAY SAFETY SYSTEMS ABSTRACT Rapid developments in civilization history, forced mankind to achieve a more reliable and faster transportation. As a result of this fact, govermental and non- govermental institutions related to construct every kind of transportation systems including highways, must give great consideration to safety in transportation systems. One of the most important and most challenging aspects of higway engineering is“Designing of Highway Safety Systems”for enchancing life safety. In this study, overall objective is to provide a way for technical personnel dealing with use of passive and active highway safety systems which affect traffic safety directly or indirectly to understand better technical structure of these materials and sites where they can be used. This study serves as a reference for the criteria of effective use of these expensive systems. The points one has to be careful during production and application process are included after researching related subjects in detail. Also this study includes the improvements about Intelligent Transportation Systems and their applications. Since the faults in designing and constructing highways generally increase the traffic accidents at a rate of % 2, a special effort given to“Designing of Highway Safety Systems”will help to decrease this ratio. xn