Çelik hal yapısı
Steel industry structure
- Tez No: 142891
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPAY ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Bu çalışmada 288.00 m uzunluğunda 48.50 m açıklıklı ve yaklaşık 18.20 m yüksekliğinde çelik hal yapısı ve bu yapı içerisinde hareket eden 32.00 t yük kaldırma kapasiteli kren bulunmaktadır. Sistemin statik hesabmda dikkate alman rüzgar yükü, deprem yükü, krenin hareketinden dolayı oluşan yükler, sistemin kendi öz ağırlık etkileri altında oluşan iç kuvvetlere ilave olarak tüm bu yüklerin kombinasyonları oluşturularak sisteme etki ettirilerek çözüm yapılmıştır. Çözüm yöntemi olarak matris deplasman metodu kullanılarak çubuk kuvvetleri bulunmuştur. Sistemin çözümünde Sap2000 programından faydalamlmıştır. Çözüm sonuçlarına göre en elverişsiz yüklemelerden dolayı oluşan çubuk kuvvetlerine göre kesit seçimi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlarda sistemin sehim sınırı, gerilmeler ve deplasmanların kabul edilebilir sınırlar içinde olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak çelik hal yapısı olarak anılan sistemin farklı yükler altında boyutlandırılması yapılmıştır. vm
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study a steel industry structure which has 288.00 m length, 48.50 m width and about 18.20 m height. In the structure there is a moving crane which has 32.00 t load lift capacity. In the analyzing of the system the loads acting to the system are wind load, earthquake load, crane loads, and own loads of the system loads are applying to the structure. Adding load combinations to the loads said above the system solved. The solution method for the system is matrix displacement method used. For this solution method Sap2000 software program used. The results which were handed were all allowable for displacement limit, stress and others. As a result, the system which is called the steel industry structure is designed in the different loads IX