Ağıl ve mera ortamlarında, koyunların kanındaki hematokrit, hemoglobin 2,3-difosfogliserat ve karbonit anhidraz anzeminin seviyeleri
- Tez No: 1429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. E. EDİP KEHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
-28- 5..ÖZET Bu çalışmada 23 adat Mor Karaman ırkı koyundan ağıl ve mera ortamlarında alınan kan numunelerinde hematokrit, hemoglobin, 2,3-dif osfogliserat ve karbonik anhidraz enzi mi aktiviteai tayin edilmiştir. Hematokrit yüzdelerinin standart sapma değerleriyle birlikte aritmetik ortalaması ağıl ortamında 29,2 + 1,9, merada 34,3 + 1,9; hemoglobin mik tarı ağılda 10,83 + 0,73 gr/100 mi, merada 11,90 + 1,00 g/100 mi, 2,3-DPG seviyesi ağılda 0,073 + 0,20ylnıol/ml ve merada 0,223 + 0,50^mol/ml ve GA aktivitesi ise ağılda 143,35 î 14,27 u/ml, merada 137,21 + 12,47 ü./ml olarak bu lunmuştur. İstatistiki analizler hematokrit, hemoglobin ve 2,3-DPG miktarlarında ki ağıl-mera farklılıklarının çok önem li, CA aktivitesindeki farkın ise önemsiz olduğunu göster miştir. Ayrıca, hemoglobin ve 2,3-DPG seviyelerindeki değiş meler arasında herhangi bir korelasyon bulunmadığı anlaşıl mıştır. 0? taşınmasında rolü olan ve deney sonuçlarına göre arttığı belirlenen kan parametrelerinde, mera ortamındaki bu artışların, ağıldaki kirli atmosferden uzaklaşma ve mera da daha çeşitli ve bol beslenmeden kaynaklandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
-29- 6. SUMMARY In this study, hematocrit, hemoglobin^ 2, 3-diphospho- glycerate and carbonic anhydrase activity levels were investigated for the blood samples taken from 23 Mor Karaman sheep, during sheep-house and pasture seasons. The arithmetic means with standart deviations for hematocrit percentages in sheep-house medium was found as 29,2 +1,9 and in pasture as 34,3 + 1,9; for g hemoglobin in 100 ml blood as 10,83 + 0,73 and 11,90 + 1,00; for 2,3-DPG as 0,073 + 0,020 and 0,223 + 0,50/i.mol/ml blood; and for GA activity as 143,35 + 14,27 and 137,21 + 12,47 l?/ml blood. The statistical analysis of the results has shown that the sheep-house-pasture differences in the hematocrit, hemoglobin and 2,3-DPG levels were very significant. Also, no correlation has been seen between the changes at the levels of hemoglobin and 2,3-DPG. It was concluded that the increase in the blood parameters which are responsible for the 0- transport during pasture season could be attributed to better feeding in the pasture and also to getting out of the sheep-house with a polluted atmosphere.