Software developed living room furnishing
Oturma odası tefrişi için geliştirilen bir yazılım
- Tez No: 142909
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. M. SİNAN ŞENER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2003
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık, Planlama ve Tasarım Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
OTURMA ODASI TEFRİŞİ İÇİN GELİŞTİRİLEN BİR YAZILIM ÖZET Bu çalışmada mimari tasarımın tefriş aşaması için bir yazılım geliştirilmiştir. Oturma odası kılavuz alan olarak seçilmiş ve sistem mekansal yönlenişin prensipleri çerçevesinde, uygun çözümler üretmek için programlanmıştır. Birinci bölümde tezin konusu, hedefler, proje ile sorgulanan konuların kapsamı, çalışmada izlenen metot, bilgisayar destekli tasarım programlarına olan ihtiyaç anlatılmıştır. İkinci bölümde tasarım problemi, mimari tasarım ve iç mekan tasarımının başlıca meselelerinin açıklamaları; tefriş aşamasının, mekansal organizasyon bağlamında tanımı yapılmıştır. Üçüncü bölümde tasarım kararlarını destekleyen sistemlerin yapısı detaylı olarak ele alınmıştır. Son yıllarda mimari tasarımda kaçınılmaz olan bilgisayar kullanımı irdelenmiş ve bilgisayar destekli tasarım, yapay zeka, uzman sistemlerin tanımlamaları yapılmıştır. Dördüncü bölümde yapay zekanın içeriği, yapay zeka ile sunulan olanaklar ve yapay zeka uygulamalarında kullanılan çeşitli yazılımlar açıklanmıştır. Bunlara ek olarak, bu yazılımların niteliklerinin saptanması için bazılarının değerlendirilmeleri yapılmıştır. C++ Builder ortamının karakteristik özellikleri ve içeriği anlatılmıştır; özellikle grafiksel kullanıcı arayüzünü oluşturan elemanları ve nesneye yönelik yapısı açıklanmıştır. Geliştirilen yazılımın kullamclar açısından önemi ve sistem yapısının bileşenleri detaylı olarak belirtilmiştir. Beşinci bölümde yazılımın kullanıcı arayüzünde bulunan bütün ikonlar ve alternatiflerin üretiminde yazılım motorunun izlediği aşamalar detaylı olarak anlatılmıştır.. Programın bütün özellikleri ve programın sunduğu olanaklar belirtilmiştir. Bunlarla bağlantılı olarak, yazılımın amacı ve uygulama alanlarından xıbahsedilmiştir. Beşinci bölümün sonunda bu proje ile elde edilen sonuçlar açıklanmıştır ve bu sonuçların değerlendirilmesi yapılmıştır. Altıncı ve son bölümde, bu yüksek lisans tezi ile elde edilen genel sonuçlar açıklanmıştır. Gelecekteki hedefler, yazılımın olanak verdiği eklentiler ve bu eklentilere bağlı olarak yazılımın kolayca uyarlanabileceği değişik uygulama alanları ele alınmıştır. X11
Özet (Çeviri)
SOFTWARE DEVELOPED FOR LIVING ROOM FURNISHING SUMMARY In this study, a soft-ware was developed for furnishing process of architectural design. The living room was chosen as a pilot space and the system is programmed to generate reasonable compositions within the principals of spatial orientation. In the first part, the subject of the thesis, objectives, scope of the issues analyzed within the project, method of the study and the need for computer aided design soft wares are explained. In the second part, design problems, main concerns of architectural design and interior design; furnishing in terms of space organization are clarified. The importance of computer-based systems in design applications is mentioned. The structure of DDSS (design decision support systems) is explained in details in the third part. Computer usage that is inevitable in architectural design in recent years is examined and the definitions of computer aided architectural design, artificial intelligence (AT), expert systems (ES) are made. In the forth part, contents of AI, possibilities offered by AI and various programming languages used in AI applications are explained. In addition evaluations of some of these programs are made in order to identify their traits. Characteristic features and contents of C++ Builder environment are described; especially the elements that form graphical user interfaces and its object-oriented fashion are explained. A detailed explanation of the importance of the software developed for users and the components of the system structure conclude the fourth part. In the fifth part, all the icons on the user interface of the software and the steps that the software engine follows while generating alternatives are explained in detail. All the characteristics of the program and feasibilities offered by the program are defined. Explanations of the different application areas and the aim of the software IXare mentioned according to their importance to this process. An evaluation of the results of this software application concludes the fifth part. In the sixth and final part, general results of this master thesis are explained. Future objectives, possible additions to the software and different application areas based on these software modifications are discussed. x