Sübstitüye dibenzoksanten bileşiklerinin sentezi
Synthesis of substitued dibenzoxhanthene derivatives
- Tez No: 142910
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN SİRKECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 2-naftol ile aldehit veya asetal türevleri dibenzoksanten bileşiklerini oluşturmak üzere asidik ortamda reaksiyona sokulmuşlardır. 2-Naftol'ün hidroksi ketonlarla ve dikarbonil bileşikleri ile reaksiyonları daha önceleri departmanımızda çalışılmıştı. Bu reaksiyonlar anti-HIV akti vitesi gösterdikleri bilinen naftopiranopiran ve naftofuranofuran tipi bileşikler vermişlerdir. X £H2OH CH2OH,,© CHO I CHO,.© Bu çalışmayı genişletmek amacıyla, 2-naftol aldehit bileşikleriyle dibenzoksanten türevlerini oluşturmak üzere reaksiyona sokulmuşlardır. Bu bileşiklerin antünflamatuar özellikleri olduğu bilinmektedir. Daha önceki çalışmalar 1. jenerasyon dibenzoksanten bileşiklerinin yeteri kadar çözünür olmadıklarını göstermişlerdir. Bu çalışmada fonksiyonlu asetaller ve aldehitler tercih edilmiştir. Bunun nedeni 2.jenerasyon bileşiklerine geçiş olanağı sağlamaktı. Amacımız 1. jenerasyon dibenzoksanten bileşiklerinin çözünürlük problemlerini çözerek biyolojik aktivitelerini arttırmaktı. Bu çalışmada 1.jenerasyon dibenzoksanten bileşiklerini sentezlemek üzere 3 yöntem uygulandı. Aldehit bileşiklerinin reaksiyonları için yöntem 1 ve 2, asetaller için ise yöntem 2 ve 3 uygulandı. Yöntem 3 aldehitler için uygun olmamakla birlikte asetallerde yüksek verimle sonuçlandı. Yöntem 1: Aldehit bileşikleri 2-naftol ile asetik asitte, metansülfonik asit katalizörlüğünde reaksiyona sokuldu. Yöntem 2: Aldehit veya asetal bileşikleri 2-naftol ile etanolde metansülfonik asit katalizörlüğünde, oda sıcaklığında reaksiyona sokuldu. Bu yöntemde aparatlar gün ışığından kaçınmak amacıyla alüminyum folyo ile kaplandı. Yöntem 3: Dean-Stark metodu uygulandı. Aseataller 2-naftol ile benzen veya toluen de mmeatnsülfonik asit katalizörlüğünde reaksiyona sokuldu. Reaksiyonlar ekivalent miktar alkol elde edilene kadar devam etti. vıp-Alliloksibenzaldehit'in 2-naftol ile reaksiyonu 14-(p-alliloksibenzil)-14H- dibenzo[a,j]ksanten bileşiğini verdi. Bu bileşiğe Pd(PPb.3)4/NaBH4 ileindirgeme reaksiyonu uygulandı ve 2. jenerasyon dibenzoksanten bileşiği olan 14-(p- hidroksibenzil)-14H-dibenzo[a,j]ksanten bileşiği elde edildi. Bromoasetaldehitdietilasetarin 2-naftol ile reaksiyonu 14-(bromometil)-14H- dibenzo[a,j]kasnten bileşiğini verdi. Bu bileşik daha sonra 4-hidroksitiyofenol ve NaCN ile reaksiyona sokuldu fakat bu reaksiyonlardan ürün elde edilemedi. Sikloheksankarboksaldehit'in 2-naftol ile reaksiyonu l-[sikloheksil(2-hidroksi-l- naftil)metil]-2-naftol bileşiğini verdi. Sitraldimetilasetal'in 2-naftol ile reaksiyonu 14[(lE/Z)-2,6-dimetil-l,5-heptadienil- 14Hdibenzo[a,j]ksanten bileşiğini verdi. p-Dimetilaminobenzaldehit'in 2-naftol ile reaksiyonundan beklenmeyen bir ürün olan naftil-etileter elde edildi. Bisiklo [2,2,l]hept-5-en-2-karboksaldehit ile 2,3-Epoksi-l-propanal'ın 2- naftol ile reksiyonlan reçine görünümündeki ürün karışımıyla sonuçlanmış ve beklenen ürünler buradan saflandırılamamışlardır. Ürünler Tablo 1 ve 2 de özetlenmişlerdir. Tablo 1: Aldehit ve asetallerin 2-naftol ile reaksiyon ürünleri Aldehit ve Asetal Bileşikleri Naftol Bileşiği Ürünler Alliloksibenzaldeb.it 2-Naftol Bromoasetaldehitdietilasetal 2-Naftol vııSikloheksankarboksaldehit 2-Naftol OhHO Sitraldimetilasetal 2-naftol H3C H2 ',C-CH H2C-C-CH 3 Bisiklo[2,2, 1 ]-hept-5-en-karboksaldehit 2-Naftol Reçine 2,3-Epoksi- 1 -propanal 2-Naftol Reçine Tablo 2: l.Jenerasyon dibenzoksanten bileşiklerinin reaksiyon ürünleri 1 Jenerasyon dibenzoksanten bileşiği Reaktif 1 4-(p-allilloksibenzil)- 1 4-H-dibenzo[a j]ksanten NaBH4 1 4-(bromometil)- 1 4H-dibenzo [a,j Jksanten NaCN 1 4-(bromometil)- 1 4H-dibenzo [a,j jksanten 4-Hidroksityfenol vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY SYNTHESIS OF SUBSTITUED DIBENZOXANTHENE DERIVATIVES In this study, 2-naphthol and aldehyde or acetal derivatives were reacted under acid catalyst in order to compare dibenzoxanthene derivatives. The reactions of 2-naphthol with hydroxy ketone and dicarbonyl compounds, were studied previously in our department. These reactions gives naphthopiranopiran and naphthofuranofuran compounds, which have anti-HIV activities. £H2OH CH2OH,,© CHO I CHO,.© In order to extend this work, 2-naphthol was reacted with aldehyde compounds to produce dibenzoxanthene derivatives. It was reported that these kind of compounds have antiinflamatory properties. Preliminary studies showed that first generation dibenzoxanthene derivatives are not soluble enough. In this study we have worked with fuctional aldehyde and acetal compounds. These compounds have been chosen to be able to produce second generation dibenzoxanthene derivatives. Our aim was solve the solubility problem of first generation dibenzoxanthene derivatives, to increase their biological activities. In this study, three methods were used for the preparation of first generation dibenzoxanthene derivatives. For the reactions of aldehyde compounds only methods 1 and 2, and for acetals methods 2 and 3 were used. Method 3 is not convenient for aldehydes, but given high yielded reactiones for acetals. Method 1 : Aldehyde compounds were refluxed with 2-naphthol in CH3COOH, under CH3SO3H catalyze. Method 2: Aldehyde or acetal compounds were reacted with 2-naphthol in EtOH, under CH3SO3H catalyze at room temperature.In this method aparatus must be covered to avoid from the sunlight. IXMethod 3: Dean-Stark method was used. Acetals were reacted with 2-naphthol in benzene or toluene under CH3SO3H catalyze. Reactions were continued until equivalent alcohol from acetals were obtained. Beside, we have tried to obtain 2.generation dibenzoxanthene derivatives. The reaction of p-Allyloxybenzaldehyde with 2-naphthol gave 14-(p-Alliloxy benzaldehyde)-14H-Dibenzo[a,j]xanthene. After that, reduction reaction were applied to this compound to have 2nd generation product. Under catalyzing Pd(PPh3)4, reduction with NaBH4 gave 14-(p-hydroxybenzaldehde)-14H- dibenzo [a,j]xanthene. The reaction of Bromoasetaldehyde diethylacetal with 2-naphthol gave 14- (Bromomethyl)-14H-Dibenzo[a,j]xanthene. To have second generation derivatives of this compound, 14-(Bromomethyl)-14H-Dibenzo[a,j]xanthene, was reacted firstly; with 4-hydroxythiophenol and secondly with NaCN, but there were no compounds obtained. The reaction of cyclohexanecarboxaldehyde with 2-naphthol gave the opened product, called 1 -[cyclohexil(2-hydroxy- 1 -naphthyl)methyl] -2-naphthol. The reaction of Citraldimethylacetal with 2-naphthol gave 14-[(lE/Z)-2,6- dimethyl - l,5-heptadienyl-14H-dibenzo[aj]xanthene. The reaction of p-dimethylaminobenzaldehyde gave unexpected product, called phenyl-ethylether. Bicyclo[2,2,l]-hept-5-ene-carboxaldehyde and 2,3-epoxy-l-propanal with 2- naphthol reactions didn't give expected products. The rection products were summarized in Table 1. and 2. Table 1: The reaction products of aldehydes and acetals with 2-naphthol Aldehyde and Acetal Compounds Naphthol Compound Products Allyloxybezaldehyde 2-Naphthol Bromoacetaldehydediethylacetal 2-NaphtholCyclohexanecarboxaldehyde 2-Naphthol OhHO Citraldimethylacetal 2-Naphthol H3C H2C-C-CH 3 p-Dimehylaminobenzaldehyde 2-Naphthol H3Cs,CH3 N Bicyclo[2,2,l]-hept-5-ene-carboxaldehyde 2-Naphthol Resinous 2,3-Epoxy-l-propanal 2-Naphthol Resinous Table 2: The reaction products of 1.generation dibenzoxanthene derivatives 1.Generation dibenzoxanthene Compond Product Reagent 1 4-(p-allyloxybenzyl)-l 4-H-dibenzo[a,j]xanthene NaBH4 XI1 4-(bromomethyl)- 1 4H-dibenzo[a,j]xanthene NaCN 1 4-(bromomethyl)- 1 4H-dibenzo[a,j]xanthene 4-Hydroxythiophenol xn