Hasta kayıt sistemi
Patient recording system
- Tez No: 142911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KORÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
HASTA KAYIT SİSTEMİ ÖZET Hastane Bilgi Sistemi bir hastanenin tüm işleyişinin elektronik ortamda yürütülmesidir. Hasta Kayıt Sistemi ise Hastane Bilgi Sistemi içinde genellikle kliniksel verilerin kaydedildiği ve bir hastanenin yönetimsel fonksiyonları yanında daha çok hastaları ilgilendiren Hastane Bilgi Sisteminin bir parçasıdır. Hastanelerde kaliteli sağlık hizmetinin verilebilmesi, güvenilir ve doğru tedavinin uygulanması, zaman kaybının önlenmesi, gelir ve giderlerin izlenebilmesi, kaynakların doğru yönlendirilmesi, hastane idari işlemlerine yardımcı olmak üzere bilgi sağlanması amacıyla hastanelerde Hastane Bilgi Sistemi'nin kurulması gereklidir. Hastane Bilgi Sistemi yazılım, yazılımın üzerinde çalıştığı donanım ve bu donanımlar arasındaki iletişim sisteminden oluşur. Bu tezde öncelikle Hastane Bilgi Sistemi'nin kapsamı çeşitleri, Hasta Kayıt Sistemi'nin gerekliliği hastanelerde bilgisayar kullanma amaçları anlatılmıştır. Hastane Bilgi Sistemi ve Hasta Kayıt Sistemi kurulurken kullanılması gereken veritabanından, hastane işleyişinin analizi için kullanılan veri modellemeden ve uygulamada kullanılan programlardan bahsedildi. Tezin uygulama kısmında ise Hasta Kayıt Sisteminin örnek bir veri modeli oluşturuldu. Veri modeli veritabanına aktarılarak Hasta Kayıt Sistemi'nin Windows Form uygulaması yapıldı. ıx
Özet (Çeviri)
PATIENT RECORDING SYSTEM SUMMARY The Hospital Information System is the total processes of the managerial, administrative implementations, the standard processes and the way to gather records in the manner of economical, the fastest, and the computerized product. All this process run on a pre-defined computerized media. The Patient Recording System, is a sub-part of Hospital Information System, and keeps the clinical database of the patients with the very simple and ordinary interrelationships. In hospitals, the ability of giving health services of good quality, applying trustworthy, right and accurate medical treatment, preventing the losses in any basis, observing of incomes and expenses, re-directing the vital sources, and all other managerial things to be executed, is a must, so the only solution could be handed over is an Hospital Information System with its necessary sub-modules. An Hospital Information System, composes of software, hardware that the program runs on it, and the communications between. In this study, the scope and variety of Hospital Information System, necessity of the Patient Recording System and using the computers in a hospital are explained. After how to characterize and specify database for implementing a Hospital Information System or a Patient Recording System, how to use data modelling for analysis any hospital process, and the way of using application development programs that are mentioned. On the application part of thesis, a data model is created for Patient Recording System. The created data model is transferred to database. And after, Windows Form Applications were made for Patient Recording System. x