Dinamik viskoelastisite problemlerinin çözümü için farklı bir yaklaşım
An approximation for the the solutions of viscoelasticity problems
  1. Tez No: 142968
  2. Yazar: CÜNEYT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde gerilme şekil değiştirme bağıntılarının integral formu incelenmiştir. İzotropik halde gerilme şekil değiştirme bağıntıları elde edilmiştir. İkinci bölümde belli bir malzeme için deney sonuçlarından elde edilen gerilme şekil değiştirme bağıntıları kullanılarak integral formundaki bünye denklemlerinde kullanı lan zamana bağlı A(t), n(i) Lame katsayıları elde edilmiştir. Burada v Poisson oranının zamanla değişmediği kabul edilmektedir. Üçüncü bölümde izotermal sınır değer problemlerini çözmek için gerekli denklemler incelenmiştir. Bu denklemler kullanılarak sonsuz ortamda bir y noktasına etkiyen ö(t) şiddetinde ve e* (k = 1,2,3) baz vektörü doğrultusunda etkiyen tekil bir kütle kuvvetinden dolayı oluşan yer değiştirme ve gerilme alanları hesaplanmaya çalışılmıştır, e* kartezyen koordinatlardaki bir baz vektörünü göstermektedir. Bu problemin sonuçlan kullanılarak yarıçapı sıfır olan bir küre yüzeyine her noktada eR doğrultusunda etkiyen ve yine şiddeti ö(t) olan yayılı bir kütle kuvvetinden dolayı oluşan yer değiştirme ve gerilme alanları küresel koordinatlarda hesaplanmıştır. Hesaplarda kullanılan malzeme ikinci bölümde tanımlanan malzemedir. Ancak burada hesaplanan ifadeler gerçek ifadelerin zamana göre Laplace transformlandır. Son problem küresel simetrik sınır değer problemlerinin karşıtlık teoremi ile çözümünde temel çözüm olarak kullanılacaktır. Dördüncü bölümde elde edilen temel çözüm ve karşıtlık teoremi kullanılarak örnek bir problem çözülmüştür. Seçilen örnek probleme ait bölge a yançaplı küresel bir boşluk içeren sonsuz bir ortamdır ve ortamın gerilme-şekil değiştirme bağıntıları, malzeme sabitleri temel çözümde kullanılanla aynıdır, t = 0 anında küresel boşluğun yüzeyine sabit p0 basıncı yüklenip kalmaktadır. Bu problem için küresel boşluk sınırındaki radyal yer değiştirmenin zamanla değişimi ve yine sınırdaki bilinmeyen normal gerilme bileşeninin zamanla değişimi hesaplan mıştır. Sonuçlar artan zaman değerlerinde statik çözüme gitmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, integral forms of the stress-strain relations have been investigated in the first section. And, stress-strain relations have been derived for isotropic case. In the second section, time dependent Lame coefficients, A(t), fi(t), used in the integral form of constitutive equations have been obtained by using stress-strain relations of a specific material from the experimental results. Here, it is considered that Poisson's ratio, v, doesn't vary with time. In the third section, the necessary equations for solving isothermal boundary value problems have been investigated. In an infinite medium, the stress tensor and the displacement vector due to a singular body force, having magnitude ö(t) in the direction of e* (k = 1,2,3), applied to a point, y, have been calculated by using these equations. ek indicates a base vector in Cartesian coordinates. By using the results of this problem, the stress and the displacement fields due to a distributed body force having magnitude S(t) in the direction of er at every point on a spherical surface with zero radius, have been calculated in the spherical coordinates. The material used in these calculations is the same with that defined in the second section. However, the calculated expressions here are Laplace transforms according to time of the real expressions. The last problem will be used as fundamental solution in the solution of spherically symmetrical boundary value problems by reciprocity theorem. In the fourth section, a sample problem was solved by using the reciprocity theorem and the fundamental solution derived in the third section. The region of the selected problem is an infinite medium having a spherical cavity of radius a, and stress-strain relations of the medium and material constants are the same with those used in the fundamental solution. At t = 0, a constant pressure, p0, is applied on the boundary of the cavity and kept. Both the radial displacement and the unknown stress component on the boundary versus time have been calculated on the boundary of spherical cavity for this problem. The results approach to the static solution for the increasing values of times.