Zemin çivisi ile şev stabilitesi ve derin kazıların desteklenmesi
Slope stabilization and deep excavation support with soil nailing
  1. Tez No: 142967
  2. Yazar: ÖZLEM ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SAĞLAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geoteknik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada, son yıllarda ülkemizde de geniş uygulama alam bulan derin kazılan desteklemek ve şevlerin stabilizasyonunu sağlamak için kullanılan yöntemlerden biri olan zemin çivili duvarlar hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Zemin çivisi tekniği ile zemine sık aralıklarla pasif takviyeler yerleştirerek mevcut zemin yerinde güçlendirilmekte ve etkili bir şekilde kullanılması sağlanmaktadır. Zemin çivili duvarlar diğer klasik sistemlerden daha hızlı uygulanabilmesi ve ekonomik olması sebebiyle sıkça tercih edilen ve uygulanan bir yöntem olmuştur. Bu tez çalışması kapsamında, zemin çivisi tekniği ile ilgili detaylı bir literatür araştırması yapılmış ve zemin çivili duvar tasarımında göz önüne alınacak unsurlara yer verilmiştir. Aynı zamanda, Kaliforniya Ulaştırma Şubesi tarafından geliştirilen Snailz bilgisayar programı ile Anadolu Otoyolu kapsamında inşa edilecek üç zemin çivili duvar tasarımına yer verilmiştir. XI
Özet (Çeviri)
In this study, comprehensive information was presented about soil nailing technique that is one of the methods used in deep excavation support and slope stabilization, which has also found broad application range in the recent years in our country. With soil nailed walls, existing ground is being reinforced and used effectively by installing p assive b ars with c lose s pacing. S oil n ailing w alls h ave o ften b ecome a preferred method since it is economical and can be applied faster than other classical systems. Detailed research in literature was conducted on soil nailing technique and facts considered in the design of soil nailing walls were included within the scope of this thesis study. Additionally, Snailz software application program developed by California Department of Transportation (CALTRANS) as well as the design of three soil nailing walls to be constructed in the scope of Anatolian Motorway were presented.