Veri madenciliği alanında bir bulanık mantık uygulaması
A fuzzy logic application on data mining
  1. Tez No: 142986
  2. Yazar: SEZİN SELEN İNCELER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ERCENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistem Analizi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Sıradan veritabanı sistemlerinde bilgiler çoğaldıkça ve bilgi kaynaklan arttıkça, toplanan verilerin işlenmesi de bir o kadar zorlaşır. Verilerin işlenmesindeki en önemli sorunlardan biri de eldeki veriden azami fayda sağlamadaki zorluktur. Bilgi toplama, bilgiden sonuç üretme ve üretilen sonuçtan faydalanma süreçlerinde kesin ve belirgin bilgileri analiz edebilmek kadar, bulanık kavram içeren bilgileri de analiz edebilmek önemlidir. Bulanıklık kesin olmamaktan kaynaklanan belirsizlik durumudur ve doğal dilde kullanılan pek çok ifade de karşımıza çıkmaktadır. Klasik mantık ve bulanık küme yaklaşımıyla sıradan veritabanlannda sözsel sorgu yapabilen esnek bulanık sorgulama sistemleri, doğal dildekine olabildiğince yakm sorgu cümleleri kullanır. Bu sorgu cümleleri ile verileri işleyerek, yapılarındaki gizli gerçekleri açığa çıkartmak bir veri madenciliği tekniği olarak kabul edilmektedir. 1965 yılında L.A Zadeh tarafından tanımlanan bulamk kümeler teorisi, kesin olmayan belirsiz bilgiyi işleme özelliğine sahip olup, uygulamada pek çok avantaj lan da beraberinde getirmiştir. Klasik mantıkta bir önerme ya doğru ya yanlıştır ve belirsizliğe yer verilmemiştir. Oysa Zadeh'in yaklaşımı ile {0,1} değerlerini alabilen iki değerli mantık, [0,1] aralığında değer alabilen sürekli değerli mantığa dönüştürülmüştür. Bu teoride bulanık önermeler, bulanık küme yaklaşımıyla oluşturulur ve verilerin bu kümeye üye olma durumunu ifade eden üyelik derecelerinin [0,1] aralığında hesaplanması ile önermenin doğruluğu hesaplanır. Bir bulanık sorgulama aracı tekniği olan SummarySQL, doğal dildeki ifadelere çok yakın ifadeler ile sorgulama yapmamıza olanak sağladığı için bu tez çalışmasında baz alınmış ve bir veri madenciliği tekniği olarak kullanılmıştır. SummarySQL tekniği ile oluşturulan bulanık sorgulama aracı sayesinde, veriler bulanık kümeler yardımıyla bulanıklaştırma sürecine tabi tutulur ve kural tabanlı sorgulamalar yapmaya olanak sağlanır. Dilsel değişkenler sınıfı olarak da adlandınlan (uzun, yüksek, kısa) bulanık kümeler ile oluşturulan sorgular; bulanık sorgulama, fonksiyonel bulanık sorgulama ve dereceli bulanık sorgulama yapısında oluşturulmuş ve her bir sorgu bir kural olarak kabul edilmiştir. Kural çıkanm mekanizması sonucu hesaplanan kurallann doğruluk dereceleri, verilerin yorumunun yapılması aşamasında kullanıcıya yol gösterecek ve sorgulanan veritabanı yapısını göz önüne serecektir.
Özet (Çeviri)
As data accumulates and number of data source increases, processing of data gets more complicated in usual database systems. One of the most important problem of today's data technology is the difficulty of getting maximum benefit from existing data. In the process of collecting knowledge, getting result and using benefits, fuzzy concept of knowledge should also be analyzed as well as clear and certain concept of the process. Fuzziness is a kind of uncertainty which hasn't got certain structure and as people use daily language, fuzziness comes out in many expressions. Fuzzy query systems use these fuzzy expressions by getting the approach of traditional logic and fuzzy sets theory. In that case fuzzy query language gets the form of structure as the language people use everyday. Processing data and observing hidden structure of data is a kind of datamining technique that can also be accepted as the technique of fuzzy queries. Fuzzy sets theory which was defined by L.A Zadeh in 1965, has the capability of processing fuzzy sets that are not crisp. At traditional logic, one proposition is either true or false,in addition it hasn't got the structure that handles uncertainty. But at Zadehs' approach, it uses continuous valued logic which has the values in the range 0 to 1 instead of the two valued logic which has the values either 1 or 0. Also fuzzy propositions are considered as fuzzy sets and every member of these sets gets membership degree in the case of partial or full membershipness happens. At conclusion, all these processes will give the truth value of the fuzzy proposition. Since SummarySQL which is one of the fuzzy query tool, uses daily life expressions in its structure, it was preferred to be the base of this study and named as datamining technique. Fuzzy query tool which uses the base facts of SummarySQL, has the process of getting fuzzy expressions from data with the support of fuzzy sets and helps to introduce rule based queries. Fuzzy sets can be also used to construct linguistic term sets or vocabularies like tall,high...etc. By using these terms, we can form fuzy queries, fuzzy functional queries and gradual functional queries that have indeed rule structure. The truth value of every used rule'll give the validity of queries and the clue about the database which conjecture these rules. The validity of such a summary can be seen as the confirmation of the rule based query.