Cloning of the terminal oxidase from purple sulfur bacterium Allochromatium vinosum
Mor kükürt bakterisi Allochramatium vinosum'un terminal oksidazının klonlanması
  1. Tez No: 142989
  2. Yazar: TUTKU AYKANAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENAN DİNÇTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Allochromaüum vinosum (A. vinosum), hidrojen sülfür, elementer kükürt ve tiyosülfat gibi indirgenmiş kükürt bileşiklerini okside eden fotosentetik bir mor kükürt bakterisidir. A. vinosum oksijeni son elektron alıcısı olarak kullanarak mikroaerobik koşullarda da çoğalabilmektedir. Ancak, A. vinosum 'un terminal oksidaz geni şimdiye kadar tanımlanmamıştır. Bu çalışmada A. vinosum' un 1.5 kb büyüklüğünde, bir terminal oksidazı kodlayan geni klonlanmıştır. Genomda ardarda sıralandıkları belirlenen cydA ve cydB genlerinin kısmi nükleotid dizileri gösterilmiştir. Dizi birçok prokaryotun bd tipi oksidazma {ey d operonu) protein düzeyinde yüksek homoloji göstermektedir. cydA'nm kodladığı protein dizisi, Escherichia coli cydA proteinine %68, Azotobacter vinelandii cydA proteinine %65,cydB'nm kodladığı protein dizisi, Escherichia coli cydB proteinine %71, Azotobacter vinelandii cydB proteinine %66 özdeşlik göstermektedir. Hidropati eğrileri ve hem ligandlannm varlığının belirlenmesi, dizinin bd oxidaz olduğuna dair önemli kanıtlar sunmuştur. bd tip kinol oksidaz'm, nitrogenaz enzimini inhibe eden oksijene karşı koruyucu rolü ele alındığında, diazototrofik bir mikroaerob olan A. vinosum'âa bulunması olasıdır.
Özet (Çeviri)
Allochromatium vinosum (A. vinosum) is a photosynthetic purple sulfur bacterium which oxidizes reduced sulfur compounds hydrogen sulfide, elemental sulfur and thiosulfide. In the presence of low oxygen concentrations, A. vinosum can grow chemotrophically using oxygen as the terminal electron acceptor. No terminal oxidase gene of A. vinosum has been shown until now. In this study, 1.5 kb of a terminal oxidase coding region from A. vinosum is identified. The sequence shows high homology to cytochrome bd oxidases (cyd operon) from several other prokaryotes. We show the partial sequences for two contiguous open reading frames coding for cydA and cydB, respectively. The deduced amino acid sequence shows 68% identity to Escherichia coli and 65% identity to Azotobacter vinelandii cydA gene, while the second reading frame is 71% identical to the former and 66% to the latter one. Hydropathy plots and the conservation of the ligands for heme binding show further evidence that these open reading frames are coding for the two subunits of bd oxidase. Considering the role of bd type of quinol oxidases in the protection against the inhibitory effects of oxygen on nitrogenases, such an oxidase is a good candidate for the diazotroph microaerobic A. vinosum.