Paslanmaz çeliklerin kuru ve korozif ortamlardaki tribolojik davranışlarının incelenmesi
Examining the tribological behavior of stainless steels in dry and corrosive media
- Tez No: 143025
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇİMENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Paslanmaz çelikler; yüksek korozyon direncine sahip olmaları nedeni ile kimya, petrokimya, enerji, gıda, ilaç gibi endüstri dallarında yaygın olarak kullanılırlar. Kullanım amaçlarına göre, farklı oranlarda krom(minimurn %11 krom) ve nikel ilavesi ile değişik mikroyapılar da paslanmaz çelik üretilmektedir. Bunlar metalurjik yapılarına göre; Martensitik, Ferritik, Ostenitik, Çökelme ile sertleştirilen ve çift fazlı paslanmaz çeliklerdir. Bu çalışmada, farklı kalitedeki (316, 22-13-5, 316L, 304L, 304E, PH 17-4) paslanmaz çeliklerin kuru ve korozif ortamlardaki aşınma davranışları incelenmiştir. Aşınma deneyi, salınım hareketi yapan karşı yüklemdi (reciprocating) aşınma cihazında alumina bilya kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Korozif ortam olarak Deniz Suyu, %50 ve %90 konsantrasyonlarda sülfürik asit(H2S04) ve % 10 konsantrasyonda FeCİ3 (Demir Klorür) kullanılmıştır. Ayrıca, % 10 konsantrasyonundaki FeCİ3 çözeltisinde korozyon deneyi gerçekleştirilmiştir. Farklı ortamlarda gerçekleştirilen aşınma deneyleri sonucunda; paslanmaz çeliklerin kullanılan ortamlara karşı olan aşınma dirençleri belirlenmiştir. Aşınma direnci üzerine krom ve nikel gibi alaşım elementlerinin etkileri incelenmiş olup, bu alaşım elementlerinin aşınma direncini olumlu yönde etkilediği sonucuna varılmıştır. Ancak Demir Klorür çözeltisinde gerçekleştirilen aşınma deneylerinde ise özellikle bileşimde bulunan kromun paslanmaz çeliklerin aşınma direncini olumsuz yönde etkiledikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
High corrosion resistant stainless steels can be used widely in industry such as; chemical, petrochemical, energy, food and medicine. Depending on the aim of usage, stainless steels which have different microstructure can be produced by adding different ratios of chromium (1 1 % min.) and nickel. Main types of stainless steels are; Martensitic, Ferritic, Ostenitic, Precipitation Hardening and Dual Phase Stainless steels. In this study; we aimed to examine the tribological performance of various stainless steels (316, 22-13-5, 316L, 304L, 304E, PH 17-4) in dry and various corrosive media (sea water, 50% and 90% sulfuric acid and ferric chloride) by utilizing a reciprocating wear tester. Also, a corrosion test was done in ferric cloride. Wear resistance of the investigated stainless steels were determined for different corrosive media to evaluate the relationship between the wear resistance and the composition mainly for nickel and chromium. Finally it is concluded that, chromium improves the wear resistance of stainless steels in sea water and sulfuric acid. However, in ferric chloride solution wear resistance of stainless steels decreases with increasing their chromium content, which improves the corrosion resistance in stagnant ferric cloride.