Paslanmaz çeliklerin frezelenmesinde minimum miktarda yağlama etkisinin istatistiksel olarak araştırılması
Investigation as the statistical of effect of minimum quantity lubrication in milling of stainless steels
  1. Tez No: 565175
  2. Yazar: TUĞBA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DİLİPAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada, korozyon direnci, süneklik ve yüksek çekme dayanımı nedeniyle imalat sanayinde yaygın olarak kullanılan AISI 304 ve AISI 316L paslanmaz çeliklerin işleme davranışları incelenmiştir. Deneyler, kaplamalı ve kaplamasız karbür frezeler kullanılarak kuru ve minimum miktar yağlama (MMY) şartları altında üç eksenli bir CNC dik işleme takım tezgahı ile gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışmalarda, 45-60-75 m/dak üç farklı kesme hızı, 0,014- 0,03- 0,046 mm/dev ilerleme oranları ve 1,5 mm sabit kesme derinliği kullanılmıştır. Frezeleme parametrelerinin, kesme şartlarının, kaplamalı ve kaplamasız karbür parmak frezelerin yüzey pürüzlülüğü ve kesme kuvvetleri üzerindeki etkileri araştırılmış ve varyans analizi (ANOVA) kullanılarak deneysel ölçümler değerlendirilmiştir. Test sonuçları, kesici takım tipinin, AISI 304 kuru frezeleme şartlarında yüzey pürüzlülüğü ve bileşke kesme kuvveti üzerinde en etkili faktör olduğunu, ilerleme oranının ise AISI 316L numunenin frezelemesinde en önemli kesme parametresi olduğunu göstermiştir. Kaplamasız karbür takımların, AISI 304'ün işlenmesi sırasındaki kaplamalı karbür takımlara kıyasla daha yüksek ilerleme hızlarında ve kesme hızlarında kabul edilebilir bir kesme performansı göstermediği görülmüştür. Test ölçümleri, minimum miktarda yağlama (MMY) koşulu altında yapılan deneylerde iş parçası yüzey kalitesinin dikkate değer bir biçimde iyileştiğini ve her iki test numunesinin frezelemesinde bileşke kesme kuvvetinin azaldığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated the machining behavior of AISI 304 and AISI 316L stainless steels which are widely used in the manufacturing industry due to their corrosion resistance, ductility, and high tensile strength. The experiments were carried out by a three-axis CNC vertical machine tool under dry and minimum quantity lubrication (MQL) cutting environments using coated and uncoated carbide end mills. Three different cutting speeds of 45-60-75 m/min, feed rates of 0,014 - 0,03 - 0,046 mm/rev and 1.5 mm constant depth of cut were used during the experimental studies. The effects of milling parameters and cutting conditions on surface roughness and cutting forces using an uncoated and coated carbide end mills were investigated and experimental measurements were evaluated by using analysis of variance (ANOVA). The test results showed that the type of the cutting tool was the most effective factor on surface roughness and thrust cutting force under dry milling condition of AISI 304 while the feed rate was the most significant parameter in the milling of AISI 316L specimen. It was observed that the uncoated carbide tools were not indicated an acceptable cutting performance at higher feed rates and cutting speed compared with the coated carbide tools during machining of the AISI 304. The test measurements reveal that the quality of the machined surface was remarkably improved and the thrust cutting force was decreased in the milling of both test specimens under minimum quantity lubrication (MQL) condition.