Yalın üretim-çevik üretim farkları ve çevik şirkete geçişin yönetilmesi
Differences between lean manufacturing-agile manufacturing and the management of transition to agile enterprise
  1. Tez No: 143056
  2. Yazar: MAHMUT ÖZPARLAK
  3. Danışmanlar: DR. HALEFŞAN SÜMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çevik üretim, günümüzün hızla değişen ve rekabetin çok yoğun olarak yaşandığı müşteri odaklı iş ortamında yalm üretimden sonra yeni bir üretim ve yönetim anlayışı olarak giderek daha fazla firma tarafından benimsenmekte ve uygulama alam bulmaktadır. Hızla değişim gösteren müşteri ihtiyaçlarının yol açtığı artan ürün çeşitliliği ve kısalan ürün yaşam süreleri, yalın üretim konseptinin bu konudaki yetersizliklerini ortaya çıkarmış ve yeni bir üretim dalgasının ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Çevik Üretim' e geçiş süreci, önemli ve radikal kararlar almayı ve yatırımlar yapmayı gerektirmekte, şirket kültüründe değişimlere yol açabilmektedir. Bu nedenle Çevik Üretim' e geçiş sürecinin dikkatle analiz edilerek planlanması gerekmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde üretim sistemlerinin günümüze kadar olan gelişimi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Yalın Üretim ve Çevik Üretim sistemleri incelenmiş, tarihsel gelişimleri ve önemli özellikleri açıklanmış, Çevik Üretim konseptinin getirdiği yenilikler ortaya konmuş ve iki üretim sistemi karşılaştırılarak aradaki farklar belirtilmiştir. Üçüncü bölümde ise çevik üretime geçişin yönetilmesi için literatürde önerilen modeller incelenmiş, geçerlilikleri tartışılmıştır. Dördüncü bölümde, literatürde yer alan çevik üretime geçiş modelleri de göz önüne alınarak, Siemens Alçak Gerilim Dağıtım Sistemleri'nde çevik üretim ve yönetime geçişin yönetilmesi için bir model önerilmiş ve bu bölümden elde edilen verilere dayanarak modelin bir uygulama örneği oluşturulmuştur. Bu bağlamda Siemens Alçak Gerilim Dağıtım Sistemleri için çevik olma ihtiyacı belirlenerek ve bu birim temel alınarak bir çevikliğe geçiş planı oluşturulmuş, yapılması gerekenler ve getireceği avantajlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the rapidly changing and customer focused business environment, Agile Manufacturing, following Lean Manufacturing, is gradually taking interest by a growing number of enterprises regarding the intensive competition and is implemented as a new manufacturing and management comprehension. The increasing product variety and decreasing product life-cycles caused by the rapidly changing customer needs, revealed out the inadequacies of the lean manufacturing and originated a new manufacturing era to emerge. The transition process to agile manufacturing necessitates important and radical decisions to take and can cause changes in the corporate culture. Therefore the transition process to agile manufacturing has to be carefully analyzed and well planned. In the first chapter of the thesis the chronologic development of manufacturing eras is deliberated. In the second chapter the lean and the agile manufacturing systems are inspected, their development and the important characteristics are explained. The novelties of the agile manufacturing concept are presented; these two manufacturing systems are compared and the differences are indicated. The proposed models in the literature for the transition to agile manufacturing are studied in the third chapter and the validities are discussed. In the fourth chapter, considering the models in the literature for the transition to agile manufacturing, a model is proposed for the management of the transition to agile manufacturing and agile management in Siemens Low Voltage Distribution Systems and based on the information retrieved from this department an example for the application of the model is generated. In this context the need for agility in Siemens Low Voltage Distribution Systems is determined and a transition plan to agility is projected; the application requirements and the advantages are established.