Organizasyonel değişim ve değişim sürecinde karşılaşılan sorunlar
Organizational change and the problems during the change phase
  1. Tez No: 143057
  2. Yazar: FATMA SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KÜSKÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çeşitli ekonomik ve politik yöntemlerden dolayı ülkeler arasındaki sınırların iyice kalktığı günümüzde, küresel rekabet ve artan müşteri talepleri iş dünyasında başarının kurallarını da sürekli olarak değiştirmektedir. Artık karlı ve sadık müşteriler bulmak ve bunlarla işbirliğini sürekli kılmak zor hale gelmiştir. Firmaların birer alt sistem olarak içinde faaliyet gösterdikleri iç ve dış çevre şartlarmdaki değişmeler, her geçen gün oyunun kurallarını yeniden tanımlamaktadır. Dolayısıyla da firmaları ister istemez değişime zorlamaktadır. Sürekli değişebilmenin temel şartı değişimi anlayabilmek olduğundan bu çalışmada öncelikle değişimin temelleri, nedenleri ve nasılları ele anılmıştır. Organizasyonların hiçbir zaman soyutlanamayacağı çevreleri ile uyumlu bir değişimi etkin bir şekilde nasıl uygulayacakları incelenmiştir. Çalışanların değişime olan açıklıkları, firmaları değişime iten nedenler, karşılaşılan direnç şekilleri, bu direncin önlenmesi için yapılacaklar araştırılmıştır. Bu çalışma, çalışanların organizasyonel değişim hakkındaki görüş ve eğilimlerini belirlemek, çalışanların değişime karşı gösterdikleri tepkileri ve çalışma ortamına ilişkin algılamalarım ortaya çıkarmak amacıyla yapılan araştırmayı içermektedir. İstanbul Sanayi Odası'nm yayınladığı 2002 yılı verilerine göre ilk beş yüz firma içerisinden yüz- fîrmalık bir örneklem seçilmiş ve bu firmalara gönderilen anketlerden elde edilen frekans sonuçlan literatürdeki çalışmalarla karşılaştınlmıştır. Ankete cevap veren firmaların uyguladıkları değişim projelerinde başarılı oldukları, değişime karşı daha çok pasif direnç şekilleriyle karşılaştıkları ve değişime karşı direncin önlenmesi için insan kaynaklan uygulamalanna önem verilmesi gerektiği sonucuna vanlmıştır.
Özet (Çeviri)
In the world of today, since the borders have been disappeared because of the various economical and political trends, the global competition and the increasing customer demands have been altering the rules of success in the business world. From now on, it seems formidable to obtain profitable and loyal customers and to keep a constant collaboration with them. Changes in the internal and the external environmental circumstances where the firm operates as a subsystem, the rale of the game is being re-described. Therefore, they lead the companies into an inevitable change. Since understanding the change very well is the basic rule for continuous change, this study deals with the basics of change, its reasons and the ways for change. It also deals with how the organizations can go thorough a change in conformity with their environments from which they can never be isolated and how they can effectively carry out the phases of a change into real life. In this study the openness of the workers to change, the reasons that cause change in the firms, the resistance of the workers to the change, and the ways for preventing resistances during the change had been analyzed. The thesis study is including a survey to determine the opinions and the tendencies of the workers about organizational change, to expose the reactions against change and the perception of the workers about the work environment. For the survey a sample of 100 firms had been chosen from the data of the first five hundred firms that had been announced by İSO in 2002. Results with the frequency of the questionnaire had been compared with the examples in the literature. It has been found that the firms that had been involved in the survey, had been successful in their change projects and they had faced with the passive reactions from the workers more than the active ones and the firms have to give importance to the human resources facilities.