Antibakteriyel klinoptilolit
Antibacterial clinoptilolite
- Tez No: 143059
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET SİRKECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Son yıllarda sağlık ve hijyen konusunun önem kazanmasıyla antibakteriyel etki gösteren organik malzemelerin yerine daha yüksek ısıl kararlılık ve mekanik dirence sahip inorganik malzemelerin hazırlanması önem kazanmıştır. Geniş spektrumu ve yüksek antibakteriyel aktivitesi olan gümüş ve çinkonun toprak alkali ve alkali metallerin sulu aluminosilikat kristalleri olan zeolitlere iyon değişimi yoluyla yerleştirilerek antibakteriyel aktivite gösteren malzemelerin hazırlanması mümkündür. Bu çalışmada, Gördes Bölgesi klinoptiloliti kullanılarak antibakteriyel etki gösteren malzeme hazırlanmasının şartlarının belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu nedenle klinoptilolit iyon değişimi yoluyla Na formuna (Na-klinoptilolit) dönüştürülmüştür. Daha sonra Na-klinoptilolit kullanılarak örneğin Ag+ ve Zn+2 iyon değişim kapasitesi ve iyon değişiminin dengeye gelmesi için gereken süre saptanmıştır. İyon değişimi İçin gereken sürenin Demlenmesinden sonra klmoptüolitin Ag+/Na+, Zn+2/Na+ ikili ve Na+/Ag+/Zn+2üçIü iyon değişim davranışı belirlenmiştir. Gördes ldmoptüolitinin iyon değiştirme kapasitesinin Na+>Zn+2>Ag+ sırasıyla değiştiği gözlenmiştir. Na4, Zn+2, Ag+ katyonları için klinoptilolitin iyon değiştirme kapasitesi sırasıyla 1.51, 0.93 ve 0.48 mek/g olarak saptanmıştır. Ag+ ve Zn+2iyon değişimi için 353 K'de 48 saat işlemin iyon değişiminin dengeye ulaşması için yeterli olduğu belirlenmiştir. Ag+/Na+, Zn+2/Na+ iküi ve Na+/Ag+/Zn+2 üçlü iyon değişimi deneyleri sonunda Gördes İdmoptflolitinin Na+,a karşı Ag+ ve Zn+2 iyonlarına kıyasla daha yüksek seçicilik gösterdiği saptanmıştır. Gerçekleştirilen çalışma ışığında antibakteriyel özellik gösteren malzeme hazırlanmasında yapay zeolitlerin yerine daha ekonomik olan doğal zeolitlerden ldmoptüolitinin kullanılabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
At recent years health and hygiene are gaining more importance than ever. Heat stable and mechanically resistant inorganic materials are replacing the organic materials used for antibacterial activity. Zeolites which are alkali and earth alkali metal's aluminasilicates can be suitable for ion exchange with silver and zinc that have a wide spectrum of antibacterial activity. In this study, preparation conditions of antibacterially active material by using Gördes Region clinoptilolite is determined. At first clinoptilolite is transformed to Na form by ion exchange method then by using Na-clinoptilolite Ag+ and Zn+2's ion exchange capacity and time of equilibrium is investigated. Time of Ag+/Na+ and Zn+2/Na+ binary and Na+/Ag+/Zn+2 ternary ion exchange processes are found by utilizing monocationic ion exchange equilibrium period. After conclusion of ion exchange periods, Ag+/Na+, Zn+2/Na+ binary and Na+/Ag+/Zn+2 ternary ion exchange behaviors are stated. Gördes region clinoptilolite' s ion exchange capacity order is Na+>Zn+2>Ag+ and clinoptilolite's cation capacity in order is 1.51, 0.93 ve 0.48 meq/g. Under 353 K temperature and 48 hour experiment time Zn+2 and Ag+ cations have reached equiHbrium Ag+/Na+ and Zn+2/Na+ binary and Na+/Ag+/Zn+2 ternary ion exchanges results that Gördes clinoptilolite selectivity for Na+ is greater then Ag+ and Zn+2. Under indication of studies it can easily determined that for the preparation of antibacterial material natural zeolites are more economical and can be used in order to expensive synthetic ones.