Sesaltı rüzgar tünelleri, dizayn esasları ve emmeli tip sesaltı rüzgar tüneli tasarımı
Subsonic wind tunnels, fundamentals of design and suction type wind tunnel design
  1. Tez No: 143058
  2. Yazar: METİN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL YÜKSELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada aerodinamik bilimi uygulamalarında önemli bir yere sahip rüzgar tüneli tipleri hakkında bilgi verilerek, rüzgar tünellerini oluşturan bölümlerin dizayn ve imalat esasları anlatıldıktan sonra örnek olarak emmeli tip bir ses altı rüzgar tüneli tasarımı yapılmıştır. Havacılık ve Uzay Teknolojileri alanında meydana gelen hızlı gelişmelerle birlikte deneysel çalışmalar da büyük önem kazanmıştır. Buna paralel olarak, özellikle aerodinamikle yakından ilgili bilim dallarında rüzgar tünellerinin kullanımı da yaygınlaşmıştır. Arz edildiği gibi teknolojideki dev adımlarla birlikte ortaya çıkan yeni deneysel çalışmalara uyum sağlamak zorunluluğundan dolayı rüzgar tünelleri de değişik ihtiyaçlara göre farklı tiplerde dizayn edilmişlerdir. Bu çalışmada ayrıca; rüzgar tünellerinin tarihi gelişimiyle birlikte ortaya çıkan farklı tipleri, birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları ve ideal bir tünelin dizayn edilmesi için bilinmesi ve uyulması gereken akım kalitesini etkileyen faktörler anlatılmıştır. Ardından rüzgar tünelini oluşturan elemanlar ve bunların tasarımına yönelik dikkat edilmesi gereken kriterler belirtilmiş, ve tünelin deney odasında hava akımı oluşturmak için gerekli gücü sağlayan fan elemanına ait özelliklerin belirlenebilmesi için bu tünelde meydana gelen kayıpların hesabıyla ilgili esaslar sunulmuştur. Söz konusu çalışmanın sonuçlarını görmek amacıyla örnek olarak deney odası ebatları 1 m x 1 m olan emmeli tip bir ses altı rüzgar tüneli tasarımı yapılmıştır. Tasarlanan bu örnek ses altı tünel aynı zamanda HHO Aerodinamik Laboratuarı'nda kurulması planlanan tünelin de ön proje çalışması olarak düşünülmüştür. Örnek olarak tasarlanan ve gerek görülmesi halinde ihtiyaca göre modifiye edilebilecek emmeli tip rüzgar tünelinin Eskişehir 1 nci Hava,Ikmal Bakım Merkezi K.lığı'nın desteğiyle imalatı planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the information is given about wind tunnel types which have a very essential place in Aerodynamic aplications then the design of the parts that form wind tunnels and manifacturing principles mentioned. Finally, as an example, a suction type wind tunnel designed. The fast progress in Aeronautical and Space Technologies has increased the importance of experimental studies. Together with this, the usage of wind tunnels spreaded, especially in some branches of science which have strong relation with Aerodynamics. The wind tunnels have been designed in different types to the necessity, because of the adaptation to the new scientific studies. And the reason is the big steps have been made in technology. Also in this study, different type of wind tunnels which appear with historical development, the advantages and disadvantages and factors which have to be known and obeyed for designing an ideal wind tunnel are explained. Wind tunnels' components and the criteria of their design were explained, and there are some basic rules about calculating losses which are occured in tunnel. These basic rules are necessary to determine qualification of fan. A subsonic wind tunnel with test room dimensions of 1 m x 1 m was designed for seeing the results of this study. This subsonic wind tunnel was thought a preliminary study for tunnel which is planned to set up at the Aerodynamics Labrotary of Turkish Air Force Academy.