Novel supramolecular ion sensing systems and their application in molecular logic gates
Yeni süpramoleküler iyon algılayıcı sistemler ve moleküler mantık kapılarındaki uygulamaları
- Tez No: 143148
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
İyonların tanınması ve algılanması süpramoleküler organik kimyanın önemli bir cephesidir. Bu gibi çalışmaların bir ilginç uzantısı da, seçici sinyal değişimlerinin mantık kapısı işlemlerine uygulanmasıdır. Bu çalışmada, dansilamid fioroforu ve dipikolilamine şelatörü üzerine kurulu çinko ve kadmiyum seçiciliği gösteren metal şelatörleri sentezlemiş bulunuyoruz. Grubumuzda daha önce sentezlenen bir bipiridil-boradiazaindasen türevinin çinko kompleksinin anyonları emisyon artışı ile sinyallediğini gösterdik. Ayrıca, boradiazaidasenlerin bugüne kadar bilinmeyen bir reaksiyonunu ortaya çıkardık ve bu reaksiyonun aseton çözeltisi içinde son derece seçici olarak florür anyonunu sinyallediğini gösterdik. Boradiazaidasen boyarmaddelerinin ve özellikle bipiridil türevinin ilginç kimyası, bize tek moleküllü bir“moleküler çıkarma işlemcisi”ni önermemize imkan tamdı. İnputTar çinko katyonu ve florür anyonu olduğunda, tek bir molekül“binary”inputlan birbirinden çıkarabilmektedir. Anahtar kelimeler; moleküler algılayıcı, mantık kapısı, boradiazaindasen
Özet (Çeviri)
Recognition and sensing of ions is an important front in supramolecular organic chemistry. One remarkable extension of this kind of work is the application of selective switching processes to logic gate operations. In this study, we have designed selective metal ion chelators for zinc and cadmium ions based on dansylamide fluorophores and dipicolylamine chelators. The zinc complex of a previously reported difluoroboradiazaindacene-bipyridyl derivative was shown to respond anions by an increase in emission intensity. We also discovered a hitherto unknown reaction of difluoroboradiazaindacenes and showed that this reaction can be exploited in a very selective sensing of fluoride ions in acetone solutions. The remarkable chemistry of these boradiazaindacene dyes, especially the bipyridyl derivative, allowed us to propose the first example of a unimolecular“molecular subtractor”. A single molecule can carry out substraction of binary inputs, when these inputs are fluoride anion and zinc cation.Keywords; molecular recognition, logic gate, difluoroboradizaindacene