Modeling a modern marble processing plant by using petri net
Modern bir mermer işleme fabrikasının petri ağları kullanılarak modellenmesi
  1. Tez No: 143165
  2. Yazar: ÖZGE KESER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEŞE ÇELEBİ, PROF.DR. TEVFİK GÜYAGÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Gelişmekte olan ülkelerin geleceklerini garanti altına almak ve ilerlemek için hammadde kaynaklarına ihtiyaç duydukları açıktır. Türk doğal kaynaklan düşünüldüğünde mermerin rezervi, kalitesi ve pazardaki talebi nedeniyle büyük bir öneme sahip olduğu görülür. Fakat mevcut üretim metotlarının verimliliğin arttırılması için geliştirilmesi gerekmektedir. Petri ağları, eş zamanlı ve senkronize sistemlere akış kontrolü sağlayan bilgi verici modellerdir. Bu bağlamda Petri net uygulaması faydalı olabilir. Ancak, karmaşık sistemlerdeki uygulamaları sınırlıdır ve literatürde madencilik sektöründe uygulamasına rastlanmamıştır.Bu bağlamda bu çalışma, Petri Ağlarının madencilikte uygulanabilirliğinin araştırılmasını amaçlamaktadır. Bu çalışma, üretim sistemini, iki farklı tipte mermer ürünü siparişi durumunda işlemlerin optimizasyonunu incelemektedir. Bir mermer fabrikasına üç farklı örnek çalışma uygulanarak, uygulamadaki yaralar ve zorluklar incelenmiştir. Bu çalışma, Petri Ağlarının toplam üretim sürelerinin optimizasyonu, simülasyon ve modelleme aracı olarak başarıyla uygulanabileceğini göstermektedir. Petri ağları, işlem sıralarını, işlem sürelerini, her işlemin kalan süresini ve optimum toplam üretim süresini görmeyi sağlamıştır. Petri ağlarının uygulanmasındaki zorluklar, yolların çizilmesinde her alternatifin tespiti ve çok sayıda kaynak için matris gösterimi olarak gözlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Petri ağları, esnek üretim, üretim sistemleri.
Özet (Çeviri)
All developing countries need sufficient raw material resources to develop and to guarantee their future. Considering Turkish natural resources, marble has a great importance because of its demand on the market, reserve amount and quality. However, some effort is required to improve the existing marble production and processing efficiency. Petri nets (PNs) are the information models that control the flow for concurrent and synchronous systems. In this regard, PN application can be useful. However, its application is limited to the complex systems and no application of PN is available in mining sector.In this sense, this study aims to examine the applicability of PN to mining. This study examines the production system in order to optimize the process in case of two different types of marble product orders. Three case studies are applied to examine benefits and difficulties in implementation of PN to a marble processing plant. The study shows that PN can successfully be used as a tool for the optimization of total production time, simulation and modeling of the system. It provides to see the sequence of the processes, their time, remaining time of each transition and optimum total production times. The difficulties of PN implementation are found out as the determination of each path in the reachability graph, matrix representation with large quantity of place, etc. Keywords : Petri net(s), flexible manufacturing, manufacturing systems.