Effects of processing parameteres on humidity sensing behavior of MgAl2O4 spinel ceramics
Üretim parametrelerinin MgAl2O4 spirel seramiklerinin nem ölçme özellikleri üzerine etkileri
- Tez No: 143203
- Danışmanlar: PROF.DR. MUHARREM TİMUÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Üretim parametrelerinin magnezyum alüminat seramik algılayıcılarının nem ölçüm davranışı üzerindeki etkilerini belirlemek için deneysel bir çalışma yürütülmüştür. MgAİ2Û4 tozlari, karışık oksit tekniği ve sitrat metodu ile sentezlenmiştir. Spinel seramiklerin sinterlenme ve algılama davranışlarını değiştirmek amacı ile bazı deneylerde tozlara Na+, Mn2+, Ti4+ iyonları eklenmiştir. Elektriksel empedanstaki değişimler oda sıcaklığında, yüzde 21 ve yüzde 98 arasında değişen bağıl nem değerleri altında belirlenmiştir. Toz hazırlama tekniği, sinterleme koşulları ve katkı maddelerinin mikroyapı ve nem hassasiyeti üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın sonuçlan, gözenekli MgAİ204 seramiklerinin nem ölçüm özelliklerinin yukarıda bahsedilen paratmelerle kontrol edilebilen mikroyapıya son derece bağlı olduğunu ortaya çıkardı. ANAHTAR KELİMELER: MgAl204, Spinel, Nem Algılayıcı
Özet (Çeviri)
An experimental study has been conducted in order to determine the effects of processing parameters on the humidity sensing characteristics of ceramic sensors produced from magnesium aluminate. MgAİ2Û4 powders were synthesized by the mixed oxide technique and by the citrate route in the laboratory. In some experiments, the powders were doped with Na+, Mn2+, or Ti4+ ions in order to modify the sintering and the response behavior of the spinel ceramics. The variations in electrical impedance were determined at room temperature under relative humidity (RH) values ranging from 21 to 98 percent. The effect of the powder preparation technique, sintering conditions, and introduction of additives on the microstructure and humidity sensitivity of MgAb04 were investigated. The results of the study revealed that the humidity sensing characteristics of porous magnesium aluminate were strongly depended on microstructure which was controlled by the parameters discussed above. KEYWORDS: MgAl204, spinel, humidity sensor