Scheduling with discounted revenues
İskonto edilmiş gelirlerle çizelgeleme
  1. Tez No: 143347
  2. Yazar: AHMET KICIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AZİZOĞLU, YRD. DOÇ. DR. HALDUN SÜRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çizelgeleme literatüründeki çalışmaların büyük çoğunluğu zamana dayalı performans ölçütleri üzerine yoğunlaşmıştır. Bu tezde, tek makina ortamlarında parasal konuları dikkate alan bir model geliştirilmiştir. Bütün işlerin ortak bir teslim tarihinde bitirilmesi gerektiği varsayılmıştır. Bitirme zamanı teslim tarihinden önce veya tam teslim tarihinde ise erken ödeme, teslim tarihinden sonra ise geç ödeme yapılır. Hem kısıtlı teslim tarihi hem de kısıtsız teslim tarihi durumları üzerinde çalışılmıştır. Modelimizin amacı tüm gelirlerin net şimdiki değerlerinin ençoklanmasıdır. Öncelikle, problemin bazı özel durumları belirlendi ve problemin her iki versiyonu için bu özel durumlara çözüm algoritmaları sunuldu. Daha sonra genel problem için dal-sınır algoritmaları, alt ve üst sınırlar sunuldu. Deneysel çalışma dal-sınır algoritmasının büyük boyutlu problemleri makul sürelerde çözebildiğim göstermiştir.Anahtar Kelimeler : Tek makine çizelgeleme, iskonto edilmiş gelirler, ortak teslim tarihi, dal-smır algoritması.
Özet (Çeviri)
Majority of the studies in the scheduling literature is devoted to time based performance measures. In this thesis, we develop a model that considers monetary issues in single machine scheduling environments. We assume all the jobs should be completed by a common due date. An early revenue is earned if the completion time is before or on the due date, and a tardy revenue is gained if the job is completed after the due date. We consider restricted and unrestricted due date versions of the problem. Our objective is the maximization of the net present value of all revenues. We first investigate some special cases of the problem, and present polynomial time algorithms to solve them. Then, we develop branch and bound algorithms with lower and upper bounding mechanisms. Computational experiments have shown that the branch and bound algorithms can solve large-sized problems in reasonable times.Keywords : Single machine scheduling, discounted revenues, common due date, branch and bound.