Application of ISO 9000 and OHSAS 18000 to mining company, a case study
Bir maden işletmesinde ISO 9000 ve OHSAS 18000 uygulaması, örnek bir uygulama
- Tez No: 143371
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK GÜYAGÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
ISO 9000 Kalite Yönetim Standardları Serisi ürünlerin veya verilen hizmetlerin müşteri memnuniyetini esas alacak şekilde geliştirilmesi ve iyileştirilmesini amaçlar. Asıl amacı kalitenin arttırılmasıdır. Diğer yandan madencilik için özellikle önem taşımakla birlikte OHSAS 1 8000 Mesleki Sağlık ve Güvenlik Yönetimi Standardları Serisi işletmelerde işgörenlere daha sağlıklı, daha emniyetli ve daha huzurlu bir çalışma ortamı sağlamayı amaçlar. Her iki yönetim sistemi sürekli geliştirilen ve iyileştirilen ve dünyada önemi giderek artan standardlardır. Bu çalışma ISO 9000 Serisi ve OHSAS 18000 serisi standardlarm madencilik açısından getirilerini, uygulanabilirliğini ve uygulama esnasında karşılaşılan güçlükleri incelemeyi amaçlar. Bu çalışmada ISO 9000 ve OHSAS 18000 eleştirel bir bakış açısıyla karşılaştırılmış ve bu iki standardın birbirini tamamlayıcı yönleri incelenmiştir. Ülkemizdeki mevcut durum genel olarak ve madencilik açısından ele alınmış ve mevcut durumun iyileştirmesi için öneriler getirilmiştir. Çalışma içerisinde her iki seri için literatür bilgileri verilmekte ve bu bilgiler örnek uygulamalarla desteklenmektedir. Yapılan uygulamalar ülkemizin önde gelen mermercilik firmalarından biri olan MANGAN yanısıra pek çok diğer kurum ve kuruluşu da kapsamaktadır. Bu çalışmalar her iki serininde uygulanmasında bir takım sorunların ortaya çıktığım göstermiştir. En önemli sorun üst yönetiminin gerekli desteği sağlamamasıdır. Diğer problemler ise dokümantasyon ve personelin eğitimidir. Bu problemler küçük ölçekli madencilik işletmelerinde ve ocaklarda daha önemli bir hal almaktadır. Her ne kadar bu problemlerin ISO 9000 ve OHS AS 1 8000 serisi uygulayan madencilik firmalarında görülmesi muhtemelse de bu standardlar ürün kalitesindeki artışın getirilen ve sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı sağlanması göz önüne alındığında oldukça yararlıdır ve bir zorunluluk halini almıştır.Anahtar kelimeler : ISO9000, OHSAS 18000, Madencilik.
Özet (Çeviri)
ISO 9000 Quality Management Standards Series aims to improve the products and services regarding customer satisfaction. The main purpose is to increase quality. On the other hand, having a special importance to mining, OHSAS 18000 Occupational Health and Safety Assessment System Series aims to provide safer, more tranquil and more healthy working environment to the labors. Both of these management systems are continuously improved and increase their importance in the world. This study evaluates ISO 9000 and OHSAS 18000 series in a comparative and criticizing scope and complementariness of the standards to each other is examined. Existing conditions in our country are determined in mining perspective and some comments are given to improve existing condition. Literatural information is given about both of the series in the study and these information is supported by some case studies. Case studies covers not only, a leading company in Turkey namely MANGAN Marble & Granite Inc. but also some other companies and establishments. Studies show that there are some problems observed in the implementation of both series. The main problem is commitment of the top management. Other problems are documentation and training of the personnel. These problems are more serious in small scale mining companies and quarries. Although existance of these problems is highly possible in the mining companies applying ISO 9000 and OHSAS 18000 series are very beneficial regarding the increase in the quality of products and therefore it's advantages and in providing a healthy and safe working environment and become a necessity. Keywords : ISO9000, OHSAS 18000, Mining.