Kalite, çevre iş sağlığı ve iş güvenliği yönetim sistemlerinin entegrasyonu
Integration of quality, environmental, occupational health and safety systems
- Tez No: 100970
- Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. HALEFŞAN SÜMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Yönetim sistemi; kuruluşun proseslerini veya aktivitelerini yönetmek için neler yaptığını ifade etmektedir. Küçük kuruluşlarda genellikle sistem yoktur, sadece“işlerin yapılması ve bizim yöntemimiz yazılı değildir ancak yöneticilerimizin veya patronumuzun kafasmdadır”anlayışı hakimdir. Kuruluşun boyutu büyüdükçe veya çalışanların sayısı arttıkça, orada yazılı prosedürlerin, talimatların, form veya kayıtların bulunması olasılığı artmaktadır. Bunlar herkesin sadece kendi işini yapmadığını ve orada kuruluşun işini yaparken kullandığı yöntemin az da olsa sistematiği olduğu, böylece, para ve diğer kaynakların etkili bir şekilde kullanıldığının göstergesi olmaktadır. Genel olarak yönetim sistemleri kuruluşların faaliyetlerini kontrol altında tutmalarını amaçlamaktadır. Kalite yönetim sistem standartı olan ISO 9000 kuruluşun faaliyetlerini kontrol altında tutarak müşterinin istediği nitelikte ürün ya da hizmeti verebilmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Çevre yönetim sistem standartları ise kuruluşun faaliyetlerini kontrol altında tutarak, çevreye verdikleri dolaylı veya dolaysız tüm etkileri minimize etmelerini sağlamayı amaçlamaktadır. Güvenlik yönetim sistemi standartlarının amacı ise yasa ve mevcut yönetmelikleri dikkate alarak düzenli, güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamını işletmektir. ISA 2000, kuruluşun bir güvenlik yönetim sistemi kurmasını ve sürdürmesini gerektirir. ISO 9000'in odaklandığı ürün kalitesi kavramı, ortaya çıkan çevresel baskılar sonucunda içine ISO 14000'i alarak çevre kalitesini de firmanın faaliyetleri ve hizmetleri sırasında gözetmesini sağlayacak şekilde birçok kuruluşta uygulanmaya başlanmıştır. Bu iki standart müşteri ve toplumun isteklerini karşılarken çalışanlarla ilgili olarak yapılması gereken faaliyetleri içermemektedir. Ülkemiz, işçi sağlığı ve iş güvenliği konularında mevzuat açısından yeterli genişlikte bir düzenlemeye sahiptir. Mevzuatın genişliği bütünün bir arada değerlendirilmesini zorlaştırmaktadır. Günümüze kadar bu yasalar ve yönetmeliklerle sağlanan çalışanların sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalar ise International Safety Audit 2000 (ISA 2000) standartı ile başlayıp, tüm akreditasyon firmalarının üstünde anlaşıp yayınladığı OHSAS 18001 standardı ile bir sisteme bağlanmıştır. Çevreyi“Kirleten Öder Prensibi”ve iş kazaları ile meslek hastalıklarının kuruluşlara yükledikleri ek maliyetler, zamanında alınacak önlemlerin maliyetinden çok daha yüksek olacaktır. Bu çalışmaların hepsinin bir sistematik dahilinde, sorumlulukların belirlenmesi ve gerekli yerlerde iyileştirici faaliyetlerin planlanıp gerçekleştirilmesi çalışmaları ortak prosedür ve talimatların kullanıldığı ve böylece tekrarların önlendiği kalite, çevre, iş sağlığı ve iş güvenliği yönetim sistemlerinin entegrasyonu halinde üst yönetimin kontrolü altında daha rahat gerçekleştirilebilmektedir. xı
Özet (Çeviri)
SUMMARY INTEGRATED MANAGEMENT SYSTEMS Management system defines what organizations make to control its processes and activities and the way they make. The larger the dimension of the organization, the greater is the possibility of using documents and forms at work. These shows us that there is a systematic by making job and that the consumption of resources (money, time etc.) are under control of senior managers. Technological improvement brigs environmental and human health risks with by making our lives easier. It will be also not true to say management systems guarantee high quality products or services. But the existence of a management system will help the organization to produce more efficiently. The quality management system standarts ISO 9000 Series aim to present high quality products and services to the customer by getting the activities of the organization under control. The aim of environmental management system standarts ISO 14000 Series is to reduce the direc and indirect effects of the organization to the environment by controlling its activities. The aim of safety management system standarts OHSAS 18001 is to operate a safe and health working area by paying attention to relevant laws and regulations. In the last decade of the rapid changing world, with the understanding of the necessity of the sustainable development concept application, a mentality which does not consume the resources and pollute the environment and which gets the optimum benefit from limited resources has been more and more concerned both by firms and civil people. As a result of the short-term planning projects, we may not be able to live our future. Therefore, the governments and the companies started to undertake the responsibility of the environmental and health protection. They have understood that it will not be able to prepare a healthy and safe future with the temporary solutions. Parallel to this tendency and conscious, the importance of ISO 9001, ISO 14001 and OHSAS 18001 are getting more important around people. TEE S.A. is a company which has this mentality, has been carried out the quality, environmental and safety activities for years. Xll