Bezelyede crown gal (taç-gal) oluşumunda oksinlerin bazı enzim ve izoenzimlere etkileri üzerine incelemeler
  1. Tez No: 1434
  2. Yazar: ASIM KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
-45-ÖZET Bu çalışmanın esas amacı, Agrobacterium tumef aciens tara- fı adarı bezelyede oluşturulan crown gal tümörlerinde polifenol okside, s (PFO) enziminin olası etkinliğini belirlemek, yine PFO'nun IAA sentezi ve tümör oluşum mekanizmasıyla ilişkisini santamaktır. f Le nemo Terde, A. tumef aciens B/- suşlarına tümör oluşumu ba kıcından hassas olan bezelye (Pisum sativum L. Subsp. sativum, kvar. Xelvedon) fideleri kullanılmıştır. Amaca yönelik olarak fi delere Indolasetik asit (IAA), Indolbütirik asit (IBA), Tripto- f s- (Trp), \skorbik asit (AA) ve Trilyodobenzoik asit (TT.BA) gi- bi çeşitli kimyasal maddeler uygulanmıştır. Protein miktarı ve 310 aktivitesi spektrof otometrik, polifenol oksidaz izoenzimleri ise poliakrilamid slab jel elektro!“ orezi yöntemiyle belirlenr:. iş tir. Bakteri vo o'cji ı uygulamaları sonucu meydana gelen jişme, protein âiktaiM ve Pİ?0 aktiviteleri arasında bir paralellik ol duğu saptanmıştır, uygulamalardan ikili ve TIBA'lı olanların, tekli uygulamalara oranla bu faktörlerde ( şigme, protein miktarı ve PFO aktivitesi) daha fazla artışlara neden oldukları gözlen miştir. Aynı faktörlerde bakteri ile askorbik asidin birlikte uygulanma İdariyle azalma kaydedilmiştir. Yine uygulamalar sonucu fPO izoenzimi band sayılarının 1-4 arasında değiştiği görülmüş tür. ”İde edilen bulgulara göre, tümör dokularında meydana ge len Drotein miktarı ve P'-'O aktivitesindeki artışların büyük o--46- randa bakteri T-MA'sı etkisiyle oluştuğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca tümör dokularında indolasetik asit biyösentezinin, Gor don ve Paleg'in önerdiği yolla olabileceği konusunda önemli ka nıtlar da elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-47- SUMMARY The main aim of this study is to determine the possible effect of polyphenol oxidase (PPO) enzyme on the crown gall tu mors in pea which is caused by Agrobacterium tumef aciens and to establish the connection of this enzyme with the biosynthesis of IAA and the tumor formation. In the experiments, pea seedlings (Pi sum sativum L. Subsp. sativum, cv..Kelvedon) that are susceptable to A. tumef aciens Bg strains have been used. The seedlings have been treated with different kinds of chemicals such as Indolacetic acid (IAA), Indolbutyric acid (IBA), Tryptophan (Trp), Ascorbic acid (AA) and Triiodobenzoic acid (TIBA). The protein content and PPO ac tivity were determined by spectrophotometric methods and the PPO isoenzymes were seperated by the polyacrylamide slab gel elec trophoresis. A correlation between swelling, protein content and PPO activity among the samples which treated with bacterium and auxins have been observed. It is also determined that, the doub le hormone applications and application with TIBA have more in crement on these factors (swelling, protein content and PPO ac tivity) than single applications, whereas bacteria and ascorbic acid combinations have decreased these factors. In addition, it has been observed that PPO isoenzyme bands have been changing from one to four during these applications. Recording to the findings, it is concluded that the incre ment in PPO activity and protein content in the tumor tissues-48- aay have been caused by the bacterial T-DNA. Hot only this but also a quite important evidences for the indolacetic acid biosynthesis occur in tumor tissues as suggested by Gordon and Paleg have been found.