Sınır değer problemleri
  1. Tez No: 1433
  2. Yazar: RAMAZAN DİKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHİM OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET 13u çalışmada, şuur değer problemlerinin iki esas tipinden biri olan Dirichlet problemi incelendi. İç ve dış Dirichlet problemleri tanıtıldı. Maksimum prensibinden hareketle bir iç Dirichlet problemi nin çözümünün bir tek olduğu fakat r - »oo için ^(x,y,z) fonksiyonunun durumuna bir kısıtlama koymadıkça dış Dirichlet probleminin çözümünün tek olmadığı görüldü. Bundan başka, iki ve üç boyutlu uzaylarda değişik bölgeler için Dirichlet probleminin çözümü verildi. İç ve dış Dirichlet problemle rinin çözümleri arasında bağıntı kuruldu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, Dirichlet problem was Investigated which is one of the two main types of boundary value problems. Besides of this interior and exterior Dirichlet problems were introduced. We ob served that the solution of the interior Dirichlet problem is unique but the solution of the exterior Dirichlet problem is not unique unless some restriction is placed on behaviour of ip(x,y,z) as r - too. Further more, the solution of Dirichlet problem was given for some different regions in two and three dimensional spaces and the relation between the solution of the interior and exterior Dirichlet problem was established.