Effect of Fe-TiB2 addition as binder phase on the liquid phase sintering behaviour of tungsten carbide cermets
Fe-TiB2 katkısının tungsten karbür bazlı sert madenlerin sinterlenmesinde bağlayıcı olarak etkileri
  1. Tez No: 143481
  2. Yazar: AYDIN TANKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM TİMUÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
WC bazlı sert madenlerin üretiminde kobalta alternatif bir bağlayıcı bulmak için deneysel bir çalışma yürütülmüştür. Bu amaçla, Fe-TiB2 malzeme sisteminin tungsten karbürün sinterlenmesinde bağlayıcı olarak verimliliği araştırılmıştır. WC, Fe veTiB2 arasindaki etkileşimleri belirleyebilmek için ön deneyler yapılmıştır. İlerleyen aşamalarda, sinterlenmiş WC-Fe-TiB2 uçlarının yoğunlukları ve mekanik özellikleri ölçülmüş ve mikroyapılan incelenmiştir. Çalışmalar sonucunda elde edilen WC-Fe-TiB2 sert maden uçlarının sertlik, kırılma tokluğu ve enine kopma mukavemeti değerlerinin, WC-Co uçların değerleri ile karşılaştınlabilir olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Sert Maden, Tungsten Karbür, Sıvı Faz Sinterleme.
Özet (Çeviri)
An experimental study was conducted in an effort to find an alternative to cobalt for the production of WC-based cemented carbides. For this purpose, the efficiency of the material system Fe-TiB2 as a liquid phase sintering aid for WC was investigated. Preliminary experiments were conducted in order to identify the interactions among WC, Fe and TİB2. In the following stages, densification and mechanical properties were measured and the microstructural features were examined for sintered cermets. The WC-Fe~TiB2 cermets obtained in the present study possessed hardness, toughness and transverse rupture strength values comparable to those reported for WC-Co hard metals in literature. Keywords : Cemented Carbide, Tungsten Carbide, Liquid Phase Sintering.