Pyrolysis mass spectrometric analysis of polythiophene and poly (3-methylthiophene)
Politiyofen ve poli (3-metiltiyofen)'in piroliz kütle spektrometrisi ile analizi
- Tez No: 143575
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE HACALOĞLU, PROF. DR. AHMET ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, elektrokimyasal olarak hazırlanan politiyofenin ve poli(3- metiltiyofen)'in ısıl ve yapısal karakterizasyonu direk piroliz kütle spektrometre ve Curie noktası gaz kromotografi kütle spektrometre teknikleri kullanılarak yapılmıştır.Katkı çeşidinin, katkı miktanmn, indirgenmenin, yaşlandırmanın, sentez şartlarının ve tüketilen yük miktarının ısıl ve yapısal karakter üzerindeki etkileri incelenmiştir.Piroliz analiz sonuçlan politiyofenin ısıl bozunumun iki aşamada olduğunu göstermiştir.Birinci aşamada katkı bozunumu ikinci aşamada ise polimer bozunumu gerçekleşmektedir.Aynca, politiyofenin ısıl kararlılığının kullanılan katkıya bağlı olmadığı gözlenmiştir. Fakat, katkı bozunumunun gözlendiği sıcaklık dağılımı katkı çeşidine bağlıdır. Poli(3-metiltiyofen)'in ısıl bozunumu ise iki belirgin aşamada gerçeMeşrmştir.Birinci aşama da katkı bozunumu, ikinci aşamada ise polymer bozunumunun olduğu görülmüştür.Aynca poli(3-metiltiyofen)'de ağsal yapı büyümesinin politiyofene kıyasla daha az olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, thermal and structural characterization of electrochemically synthesized polythiophene and Poly(3-methylthiophene) films have been studied by direct insertion probe pyrolysis mass spectrometry and Curie point pyrolysis GC-MS techniques. The effects of type and amount of dopant, dedoping, ageing, synthesis conditions and number of coulombs passed on thermal and structural characteristics of the polymer films have been investigated. Analysis of the pyrolysis results indicated that thermal decomposition of polythiophene occurs in two steps. The first step corresponds to the loss of the dopant, and the second step corresponds to the degradation of the polymer backbone. Present work shows that thermal stability of polythiophene chains does not depend on the type of the dopant used. However the temperature range at which the loss of dopant observed depends on the type of dopant. Thermal degradation of Poly (3- methylthiophene) also occurs in two distinct stages, the first being due to loss of dopant and the second being due to the decomposition of polymer backbone. Compared to polythiophene lower extent of network structure is obtained for poly (3- methylthiophene).