Goodness-of-fit tests and outlier detection
Uyum iyiliği testleri ve uç değer tespit etme
- Tez No: 143650
- Danışmanlar: PROF. DR. MOTİ LAL TİKU, DOÇ. DR. AYŞEN AKKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Uyum iyiliği ve uç değer tespit etme son yıllarda bütün istatistiksel analizlerde çok önem kazanmıştır. Bu durum özellikle tıp ve biyoloji alanlarındaki uygulamalarda gerekli hale gelmiştir. Tek değişkenli dağılımlar ve özellikle normal ve üstel dağılımlar için birçok uyum iyiliği testleri ve uç değer tespit etme yöntemleri bulunmaktadır. Varsayılan dağılımı test etmek için yapılan çalışmaların çoğu EDF istatistikleri üzerinde yapılmıştır. Fakat burada bilinmeyen parametrelerin tahmin edicileriyle yer değiştirilmesinden kaynaklanan bazı problemler vardır. Ayrıca 9 parametreleriyle etkilenmeyen uyum iyiliği testleri de önerilmiştir. Bunların arasında yönsel ve yönsel olmayan testler mevcuttur. Bunların birçoğu sadece bazı özel dağılımlar için güçlüyken Tiku'nun Z istatistiği çok daha fazla dağılım türü için güçlüdür. Ayrıca Tiku'nun Z istatistiğinin sıfır dağılımı özellikleri bizi bu istatistiği kullanmaya teşvik etmektedir. Bu tezin amacı uyum iyiliği testlerini ve uç değer tespit etme yöntemlerini çok değişkenli dağılımlara yaymaktır. Birkaç dağılımın iki değişkenli yapılarından başlayarak test yöntemleri önerilecek ve bu testlerin güç özellikleri araştırılacaktır. Anahtar Kelimeler : Uyum İyiliği Testleri, Uç Değer Tespit Etme, İki Değişkenli Dağılımlar, Maksimum Olabilirlik Tahmin Edicisi (MMLE).
Özet (Çeviri)
Goodness-of-fit and outlier detection have become very crucial in all statistical analyses. Especially for medical and biological applications, it is necessary to utilize them. There are many goodness-of-fit tests and outlier detection procedures proposed for univariate distributions, especially for normal and exponential distributions. Many of the works have been done on EDF (Empirical Distribution Function) statistics to test the assumed univariate distribution. However, there are some problems arising from replacing the unknown parameters by their estimators. Also, goodness-of-fit statistics which are invariant to 9 have been proposed. Among these, there are directional and omnibus tests available. Most of them are powerful only for specific distributions whereas Tiku statistic Z is very powerful for a large variety of distributions. Additionally, its null distribution properties provide motivation to use it. The purpose of the thesis is to extend the goodness-of-fit tests and outlier detection procedures to multivariate distributions. Starting from bivariate forms of several distributions, test procedures will be proposed and their power properties will be investigated. Key words : Goodness-of-fit tests, Outlier Detection, Bivariate Distributions, Modified Maximum Likelihood Estimators (MMLE).