Stanislavski Meyerhold Grotowski oyunculuk yaklaşımı alan zaman yapı form ilişkisi
Stanislavski Meyerhold and Grotowski on methods of role approaching in relation with space-time-structure-form concepts
- Tez No: 143709
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN KARADAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
ÖZET İlgili 'Doktora' tezi K. Stanislavski, V.Meyerhold, J. Grotowski Oyunculuğu Alan- Zaman-Yapı-Form ilişkisi üzerine ilgili tüm görüşleri derinlemesine incelediği bir çalışmadır. Giriş bölümünde tiyatro sanatının temel taşı olarak belirlenen oyunculuk kavramının tarih boyunca anlamı irdelenmiştir. İlk bölümde, oyuncuların organik yapılı doğalarının işleyişine dair bilinçli olarak kullanabilecekleri bir yol öğreten Stanislavski Sisteminin adımlan gösterilmiştir. Oyuncular bu sistem dahilinde kendilerini ifade etmeye ve profesyonel anlamda sahne üstünde 'doğru' olmaya zorlanırlar. Oyuncu bu sistemde işini şansa bırakmaz. Şans oyunculuk sanatının düşmanıdır. Stanislavski Oyunculuk Çalışmasında Alan-Zaman-Yapı-Form ilişkisinin aşamaları incelenirken, Yeniden Yaratalma Gerçek Alan-Zaman-Yapı-Form, Stanislavski Oyunculuk Sistemi, Gerçekçi Oyunculuk, Stanislavski Sisteminin Özü, Stanislavski Sistemi ile Metod Oyunculuk İlişkisi araştırılmış, Stanislavski Oyunculuk Çalışması (İç Hazırlık, Dış Hazırlık) basamakları gözlenmiştir. İkinci bölümde, Meyerhold Oyunculuk Çalışmasında Alan-Zaman-Yapı-Form ilişkisi ele alınmış, Kurgulanmış Gerçek Alan-Zaman-Yapı-Form, Dışavurumcu Oyunculuk, Biyomekanik Oyunculuk Çalışmaları incelenerek değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, Grotowski tarafından geliştirilen ve 'yoksul tiyatro' üzerine kurulu“Kutsal Oyunculuk”kavramı incelenmiş, Öze İlişkin Gerçek Alan-Zaman-Yapı- Form,“Grotowski Oyunculuk Çalışması”(İç-Dış Hazırlık) araştırılmıştır. Sonuç olarak her dönem beraberinde oyunculuk anlayışını da da getirir. Her toplum ihtiyacı anlamında tiyatrosunu oluşturabilirse bu ihtiyacı ifade edebilecek bir yola, oyunculuk yaklaşımına ihtiyaç duyacaktır. Göldere, Selçuk, A.Ü.Sosyal Bilimler Enstitüsü Tiyatro Anabilimdalı, Doktora Tezi, Danışman Prof. Dr. Nurhan Karadağ; VIII, 274 s. 273
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this doctoral's study views of K.Stanislavski, V.Meyerhold and J.Grotowski on methods of role approaching in relation with Space-Time-Structure-Form concepts are probed into. In the introductory part of this study the concept of acting process which is the basic point of the play is regarnded as the origin of theatre is examined minutely from antique ages up to now. In the first part of this study the concept of Stanislavski Acting Process which is the basic point of the play is regarnded as the origin of theatre is examined minutely from antique ages up to now. The System teaches them to function on the stage automatically as live human being. In mastering this technique, actors will not have to depend on chance. For chance, as every artist knowns, is the enemy of the art acting. This study the steps of acting training are identified and then Re-created Reality, on the Stage, Stanislavski Acting System Realistic Acting Style, The Core Of Stanislavski System and the differences between Stanislavski System and Method Acting are probed into. In the second part of the thesis has been showed the steps of Meyerhold Acting Approach in which the Space-Time-Structure-From relation and Theatrical Reality, Surrealistic Acting Style, Biomechanic Acting are probed into. In the third part of the thesis has been showed the steps of Grotowski“Poor Theatre”and“Sacred Actor”, Space-Time-Structure-Form relation with“Pure Reality”, Inner-Outer Preparation of Actor. In the Conclusion of this dissertation, it has been seemed that the actor is the most important element of theatre art. Everything in the theatre begins with acting. And no matter how they differs in the way of using acting methods, if the actor cannot be expressed through the play, the acting process count for little in theatre. Göldere, Selçuk, A.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Tiyatro Anabilimdalı, Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Nurhan Karadağ; VIII, 274 s. 274